Najwyższy czas wprowadzić system kaucyjny

Opublikowano: 23.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1949

21 maja br. odbyło się kolejne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw monitorowania gospodarki odpadami (OSZ) ws. wprowadzenia systemu kaucyjnego. Podobny system działa już w wielu krajach europejskich, w tym w Estonii, Łotwie, Litwie, Słowacji, Chorwacji czy w Niemczech. Aż 88% Polek i Polaków też widzi potrzebę, jak najszybszego wprowadzenia odpłatnych opakowań, co pomoże lepiej zarządzać recyklingiem i będzie miało pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko.

Według danych GUS w ostatnich latach wytwarzaliśmy w Polsce średnio ponad 350 kg odpadów rocznie na osobę. Ale tylko jedna czwarta z nich była poddawana recyklingowi. Tymczasem świadomość polskiego społeczeństwa dotycząca konieczności lepszego dbania o środowisko naturalne wzrasta. Rośnie też poczucie odpowiedzialności. Wykazały to badania ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonych dla PAP w 2022 r., z których wynika, że 88% obywateli i obywatelek chce wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Systemy kaucyjne działają już w 13 państwach europejskich. Zgodnie z kolejnością wprowadzania są to: Szwecja, Islandia, Finlandia, Norwegia, Dania, Niemcy, Estonia, Chorwacja, Holandia, Litwa, Malta, Łotwa i Słowacja. W kolejnych 14 krajach prowadzone są prace nad uruchomieniem podobnych systemów.

Co więcej, bez wprowadzenia systemu kaucyjnego nie będzie możliwe wypełnienie recyklingowych celów unijnych – dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów to 77% w 2025 r. i 90% w 2030 r.

Polska wciąż nie dołączyła do krajów, które wprowadziły system kaucyjny, pomimo wyraźnego sygnału społeczeństwa, że system taki jest nam potrzebny. I to potrzebny jak najszybciej. Jakiekolwiek opóźnienia będą ze szkodą dla ludzi i środowiska. Naprawdę nie mamy czasu do stracenia – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, który brał udział w obradach podkomisji.

Projekt ustawy dotyczący systemu kaucyjnego wpłynął do Sejmu w zeszłym roku, jeszcze za poprzedniej kadencji Parlamentu RP, następnie został przegłosowany i podpisany przez prezydenta w sierpniu 2023 r. Nowy rząd przed rozpoczęciem wdrożenia stwierdził konieczność wprowadzenia poprawek, mających na celu uszczelnienie tego systemu.

Tym niemniej, odpowiedzialna za wdrożenie ministra, Anita Sowińska, zapewnia, że system kaucyjny wystartuje już w 2025 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje jednak, że system będzie potrzebował tzw. „czasu na rozruch”.

Dla ułatwienia zwrotu opakowań wprowadzony zostanie wymóg utworzenia co najmniej jednego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym od kupujących w każdej gminie.

Ministerstwo przychyliło się do argumentacji, że w przypadku wyznaczenia zbyt wysokiej kaucji szok cenowy dla klientów, związany ze znaczącym wzrostem ceny produktu, byłby zbyt duży i w konsekwencji mogliby odmawiać sobie danego napoju. Z tego powodu kaucja dla opakowań z tworzyw sztucznych i puszek metalowych wynosić będzie 0,50 zł a dla opakowań szklanych 1 zł.

Wprawdzie sklepy do 200 m2 będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu w zakresie zbierania pustych opakowań i zwracania kaucji, ale szacuje się, że ze względów ekonomicznych będą one chciały przystępować do systemu. Wszak niemożność zaoferowania klientowi dodatkowej usługi, jaką będzie możliwość zwrotu opakowania i odzyskania kaucji w miejscu najlepszym dla klienta, np. w małym osiedlowym sklepiku, może skłonić konsumentów do wyboru sklepu dużego, nawet oddalonego od miejsca zamieszkania, ale oferującego zbiórkę opakowań i zwrot kaucji.

Strona rządowa uspokaja także samorządy w kwestii dofinansowań. Gminy otrzymają pieniądze z opłat na uprzątanie wynikających z przepisów dot. SUP (jednorazowych tworzyw sztucznych). Pieniądze te będą dodatkowym zastrzykiem dla budżetów gmin w ramach środków na zagospodarowanie odpadów. Dotychczas bowiem to gminy pokrywały całkowite koszty sprzątania z opłat za odpady komunalne.

Pilotaż systemu kaucyjnego wprowadzają znane sieci handlowe. W Bydgoszczy do października 2023 r. w ten sposób zebrano 1 885 000 butelek PET oraz 1 015 000 sztuk puszek aluminiowych. Z kolei w Sosnowcu władze miasta postawiły osiem automatów do zbierania puszek i butelek plastikowych. Dzięki temu zebrano 500 tys. butelek PET i ponad 3 tys. puszek. Podobne rozwiązania z inicjatywy sieci handlowych i samorządów można spotkać w innych miastach, m.in. Zielonej Górze, Katowicach, Chorzowie czy we Wrocławiu.

Autorstwo: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Zdjęcie: Kris (CC BY-NC-ND 2.0)
Nadesłano do WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18 komentarzy

 1. Kaczor3333 23.05.2024 10:04

  Np w Niemczech, nie widziałem aby walały się puszki czy butelki w trawnikach. Za to jest mnóstwo zbieraczy którzy takie butelki zbierają i zdają w automatach. Zawsze się uzbiera na kolejne piwko. Zamiast prosić innych “daj pan złotówkę”.

 2. nedosew 23.05.2024 10:49

  50 groszy za butelkę? Przecież to za mało!
  Śmieci nadal będą się walały po rowach i lasach )))

 3. Katarzyna TG 23.05.2024 11:32

  A może by tak zamiast “systemu kaucyjnego” (który jest niczym innym niż kolejnym ukrytym podatkiem) przestać stosować plastik a zacząć używać materiałów biodegradowalnych? Najłatwiej zawsze się sięga po cudze pieniądze, w imię planety rzecz jasna, jak zawsze.

 4. Dobroca 23.05.2024 19:06

  Kaczor3333
  „Np w Niemczech […] Zawsze się uzbiera na kolejne piwko.”
  W tych Niemczech to się mają dobrze. W Polsce niektórzy bezdomni zbierają w ten sposób na chemiczną bułkę czy kawałek jakiejkolwiek żywności z tegoż marketu, pozwalającej im dożyć następnego dnia.

  @Katarzyna TG
  Najlepszy byłby system, w którym ja i miliony podobnych mi Polaków nie będą do niego dokładać. Co mi bowiem w mojej zapyziałej, wiejskiej gminie po „co najmniej jednym punkcie odbierania opakowań i odpadów”, jak mi to żywcem przypomina słynne PSZOKI. Muszę dołożyć 7 zł na litr paliwa, aby dojechać i – w imię Zielonego Ładu – oddać rzecz wartości 1 zł. A co z ludźmi, których nie stać na zakup i utrzymanie samochodu? No ci, to dopiero są bez szans. Szczęście w nieszczęściu, że tacy głosu nie mają ani żaden rodak za nimi się nie wstawi. Inaczej zostalibyśmi sterroryzowani przez biedotę, a nawet przez bezdomnych.

 5. niusy 23.05.2024 19:16

  Katarzyna TG,

  Plastik jest biodegradowalny, szkło nie. Wiesz ile sie one rozkładają? Sobie poszukaj.

 6. niusy 23.05.2024 19:19

  Dobrocoa,

  W Niemczech maja butelki plastikowe wielokrotnego użycia. Po co system kaucyjny do opakowań jednokrotnego użycia. To idiotyczne jest.

 7. niusy 23.05.2024 19:22

  Wszystkie te systemy są dla znajomych królika. Normalni ludzie są poszkodowanymi segregacją odpadów a nie wygranymi. Ponoszą nadete koszty prostej usługi wywozu wykonując segragacje na której się nie znają a która automaty robią bez większego trudu.

 8. Katarzyna TG 23.05.2024 19:37

  @niusy

  Plastik nie jest biodegradowalny chyba że inaczej rozumiesz pojęcie “biodegradowalny” niż ja. Ale wtedy to i szkło jest biodegradowalne. To tylko kwestia skali czasu.

  @Dobroca
  W cenie paliwa mamy “opłatę drogową”, na fakturach za prąd – “opłatę mocową” na wdrażanie Zielonego Wału a teraz jeszcze kupując mineralną zapłacimy za to że przemysł nas truje plastikiem a politycy mają to w d**e.

 9. jaq77 23.05.2024 20:03

  A o co tak w ogóle chodzi z tym systemem kaucyjnym?
  “Wprawdzie sklepy do 200 m2 będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu…” – a co z większymi?
  kiedyś już pluto na ten system … a najbardziej browary (te największe), że to one będą musiały przyjmować butelki …

 10. niusy 23.05.2024 20:22

  KatarzynaTG,

  Jakiej ‘skali czasu’?! Plastik sie po prostu rozkłada a szkło nie. Rozbita butelka przez milion lat nie rozłoży sie!

 11. Katarzyna TG 23.05.2024 20:52

  @niusy

  Ten milion lat to chyba branża produkująca butelki PET wymyśliła :))

  hydromisja.pl/mikroplastik,139,pl – cyt.: “PET nie jest biodegradowalny – czas jego rozkładu to kilkaset lat.”

  Zadam proste pytanie: co bardziej truje nas i środowisko – kontener butelek PET czy kontener tłuczonych butelek szklanych? Prostszy i mniej obciążający środowisko jest recykling szkła czy.. plastiku?

 12. emigrant001 23.05.2024 21:12

  W Polsce jest spory kłopot ze zwrotem butelek bez paragonu więc wprowadzanie systemu kaucyjnego w kraju w którym system kaucyjny nie działa może mieć dwa skutki.
  Pierwszy; produkt podrożeje o kaucję a zwrot kaucji nie będzie prosty albo niemożliwy jak dzisiaj.
  Drugi; zmusi wszystkich sprzedawców do przyjmowania pojemników szklanych/plastikowych z naliczoną kaucją bez względu na posiadanie/nieposiadanie paragonu.
  Inną ciekawostką w Polsce są opakowania szklane. Istnieje kilkanaście rodzajów butelek i zamiast ujednolicić to poniekąd ekologiczne opakowanie (jeśli nie jest stłuczone), piętrzy się tylko trudności w jego wielokrotnym użytkowaniu.
  System kaucyjny z ekologią ma niewiele wspólnego.

 13. rozrabiaka 23.05.2024 22:18

  Tak, butelki jak i inne surowce to miliardowy biznes a Polacy płacą coraz więcej i więcej. I jeszcze posegregować mi to proszę. Phy śmiech
  Tu przykład plastik:
  https://m.youtube.com/watch?v=OWNA1CjIaIw&pp=ygUTUGxhc3RpYyBpbnRvIGJyaWNrcw%3D%3D

 14. Katarzyna TG 23.05.2024 22:43

  Skoro już o Afryce to tu mamy przykład recyklingu zużytych akumulatorów: https://x.com/i/status/1686965548792385536 od razu widać że ta sama szkoła :))

 15. rozrabiaka 24.05.2024 01:09

  “akumulatorów: https://x.com/i/status/1686965548792385536 od razu widać że ta sama szkoła :))” to bardziej wygląda na niemieckie przedsiębiorstwo działające w Polsce.

 16. rozrabiaka 24.05.2024 01:17

  Zbierajcie buteleczki i puszeczki najlepiej na środku pokoju w jadalni albo kuchni, wspaniałe zapachy, do tego muszki latające nad workiem, można je zbierać i suszyć będą wspaniałym urozmaiceniem sałatek z trawy – bujnie rosnącej pomiędzy szczelinami kostki brukowej.

 17. Foxi 24.05.2024 08:27

  Wyznawcy piekła na ziemi robią wszystko odwrotnie. Dlatego jeśli ogłaszają, że coś będzie ‘społeczne’ to w praktyce zrobią wszystko co możliwe aby stało się antyspołeczną zgnilizną. Tak samo jest z ich piekielnymi bohaterami np komik Zelensky w mediach przedstawiają go jako tego ‘dobrego’ a w rzeczywistości to bandzior i masowy morderca narodu ukraińskiego. Tak samo należy odczytywać ich piekielną symbolikę np PIS PO KO Konfederacja – szajki te tak naprawdę prawdziwe korzenie mają w całkowitym przeciwieństwie tego co powszechnie ogłaszają.

 18. Admin WM 24.05.2024 11:01

  W czasach PRL-u odmawiano w sklepach przyjmowania brudnych butelek. Raz, jako dzieciak, znalazłem butelkę po wysokoprocentowym napoju alkoholowym w rowie lub trawie, nie pamiętam gdzie, zaniosłem, a pani sklepowa odmówiła. Poszedłem z butelką za sklep, opłukałem w kałuży i dopiero wtedy przyjęła. 8 zł kaucji piechotą nie chodziło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.