Cała dyplomacja do wymiany?

Opublikowano: 14.12.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 649

W Sejmie trwają już prace nad kolejną ustawą. 3660 polskich dyplomatów ma zostać zwolnionych ze służby, do MSZ wrócą tylko ci, którzy według obecnego kierownictwa resortu w odpowiednim stopniu „utożsamiają się z państwem polskim”.

Czym PiS uzasadnia potrzebę nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej? Jednym ze swoich ulubionych argumentów, czyli koniecznością walki z komuną. Nowe prawo wprowadzane jest pod hasłem ostatecznego wyeliminowania ze służby dawnych TW służb Polski Ludowej, a także tych, którzy na współpracę się nie załapali, ale, jak czytamy w uzasadnieniu, „niedostatecznie utożsamiają się z państwem polskim”. Pierwszych jest kilkudziesięciu, drugich, wobec mgławicowego kryterium, tak naprawdę nie wiadomo.

Projekt zakłada, że zwolniony zostanie cały korpus służby zagranicznej. Cały, czyli także osoby obejmowane ochroną – w wieku przedemerytalnym oraz kobiety w ciąży. Potem w ciągu sześciu miesięcy resort zdecyduje, kogo na nowych warunkach zatrudnić z powrotem. MSZ będzie mógł m.in. zawierać kontrakty na czas określony i samo zdecyduje, jaką płacę i zakres obowiązków zaproponować tym, którzy jednak z państwem polskim utożsamiali się na tyle, by móc wrócić.

Wczoraj z listem otwartym w sprawie planowanych zmian wystąpili byli szefowie polskiej dyplomacji. Stanowisko podpisane przez Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Olechowskiego, Adama Rotfelda, Dariusza Rosatiego, Grzegorza Schetynę i Radosława Sikorskiego wyraża oburzenie z powodu zarzucania polskim dyplomatom nielojalności wobec państwa, dla którego pracują. Twierdzą, że polska służba zagraniczna od 1989 r. zawsze działała dobrze i podkreślają, że jeśli ustawa mimo wszystkich zastrzeżeń przejdzie, zapisze się na „czarnych kartach historii parlamentu”.

Warto również zapamiętać, pod jak zaskakująco trafną oceną podpisali się byli członkowie rządów o profilu raczej liberalnym, delikatnie mówiąc nie uznających praw pracowników za priorytet. „Bezrefleksyjne zwolnienie gwałci podstawowe zasady trwałości stosunku pracy i bezpieczeństwa prawnego jednostki. Zapowiedź zaoferowania nowych warunków pracy i płacy swobodnie dobranym osobom bez ustawowego związania ich z kompetencjami, doświadczeniem i dotychczasowym dorobkiem uderza brutalną arbitralnością. Takie traktowanie pracowników nie przystoi żadnemu pracodawcy” – napisali sygnatariusze stanowiska.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.