Buszmeni chcą zbojkotować spis powszechny

Opublikowano: 08.07.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 639

BOTSWANA. Buszmeni ogłosili plan bojkotu krajowego spisu powszechnego, w proteście przeciwko rządowej odmowie zapewnienia im dostępu do lokali wyborczych, podczas ostatniego głosowania w Botswanie.

Ponad 400 Buszmenom odmówiono prawa do udziału w wyborach w 2009 roku. Pięć społeczności, żyjących w wewnątrz Central Kalahari Game Reserve (CKGR), zupełnie pominięto w spisie wyborców. Rzecznik Buszmenów powiedział: „To pokazuje, że rząd nie uznaje nas za ludzi. Dlaczego więc chcą nas liczyć? Powinni liczyć swoich ludzi i zostawić nas w spokoju”.

Decyzja Buszmenów jest bezpośrednim rezultatem długiej historii represji ze strony botswańskiego rządu. Dopiero w styczniu 2011 roku, Sąd Najwyższy Botswany, uznał prawo Buszmenów z CKGR do korzystania z odwiertów i ujęć wody pitnej, zlokalizowanych na terytorium przodków. Wcześniej rząd Botswany zabronił Buszmenom korzystania z wody i dokonał bezprecedensowych eksmisji społeczności w 2002 roku. Prezydent Botswany, Ian Khama wielokrotnie odnosił się z pogardą do Buszmenów nazywając ich archaiczną fantazją, pierwotnymi, prymitywnymi oraz uwstecznionymi

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.