Afrykańskie słonie do odstrzału

Opublikowano: 08.02.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1286

Pierwszy raz w historii urządzono dziś licytację pozwoleń na odstrzał afrykańskich słoni. Botswana, gdzie żyje najwięcej tych zwierząt, poprzez dekret prezydencki uchyliła zakaz polowań, który miał je ochronić przed wyginięciem. W tym roku zostanie zastrzelonych co najmniej 400 słoni i podobna liczba w latach następnych. Pozwolenia sprzedały się w godzinę, kupcami byli głównie bogacze z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Botswana, kraj na południu kontynentu, niespodziewanie odwołała zakaz polowań na słonie wprowadzony pięć lat temu przez prezydenta Iana Khamę, wobec alarmów obrońców zwierząt. Nowy prezydent Mokgweetsi Masisi podał dwa powody: z jednej strony słonie miały zacząć wchodzić w szkodę rolnikom, a z drugiej sprzedaż pozwoleń na licytacji przyniesie spory dochód. Ponadto według władz i tak dużo więcej słoni ginie z rąk kłusowników, którzy za nic nie płacą.

W Botswanie żyje jeszcze trochę ponad 100 tys. słoni, tj. ponad jedna trzecia ogółu słoni afrykańskich, co jest już bardzo małą liczbą, w porównaniu do powierzchni kontynentu. Licytacja odbyła się w stolicy kraju Gaborone, w ministerstwie środowiska. Kupcy musieli wnieść wadium blisko 17 tys. euro na słonia, ale po ile poszły pozwolenia nie ujawniono. Władze zagwarantowały pełną anonimowość myśliwym, zważywszy na wrogość jaką budzą.

Powrót pozwoleń na zabijanie słoni wywołał żywe protesty miejscowych i zagranicznych organizacji ochrony środowiska, które po latach starań uzyskały powszechny zakaz handlu kością słoniową. Jest on ciągle łamany, lecz przyczynił się do ograniczenia strat w słoniej populacji. W Botswanie powstał też konflikt polityczny, gdyż b. prezydent ostro skrytykował posunięcie nowych władz kraju, utrzymując, że oficjalne pozwolenia zdemotywują wszystkich, którzy walczą przeciw kłusownictwu regularnie dziesiątkującemu słonie. W środowiskach myśliwych zabicie słonia, choć jest łatwe, uchodzi za niezwykły wyczyn, więc b. bogaci są gotowi wydać wielkie sumy, by móc zastrzelić takie zwierzę.

Autorstwo: JSz
Zdjęcie: 12019 (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. nazizm to ideologia lewicowa 08.02.2020 17:13

    i co dzieje sie dalej z takim truchlem slonia? zostaje jako karma dla padlinozercow, czy moze ci bogaci mysliwi zapelniaja nim zamrazarki i jedza slonine przez nastepnych kilka lat? niektorzy jednak nie zasluguja na miano czlowieka. co trzba miec w glowie, zeby rajcowac sie zabiciem tak majestatycznego zwierzaka? moze odreagowuja kompleks malego czlonka. jeszcze zrozumialbym, gdyby polowali z wlocznia i nozem, to byloby jakies wyzwanie, ale karabinem z 50 metrow? ciekawe, kiedy oficjalne licytacje pozwolen na polowanie na ludzi?

  2. Fenix 09.02.2020 08:51

    Prawda, bo wszystko można kupić za pieniądze ,i ofiary na odstrzał . Od zwierząt zaczynają, gdy się im się znudzi zaczną polować na ludzi ? Zalecam leczenie u psychiatry, oddział zamknięty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.