Laureat pokojowej nagrody Nobla sprzedał swój medal

Opublikowano: 22.06.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1138

W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej wszystkie informacje dotyczące Rosji i Ukrainy mogą zawierać prawdziwe, zniekształcone lub fałszywe treści propagandowe korzystne dla którejś ze stron konfliktu.

Dmitrij Muratow, naczelny redaktor rosyjskiej opozycyjnej „Nowoj Gaziety” sprzedał medal z portretem Alfreda Nobla za niewyobrażalną sumę.

W październiku 2021 roku Dmitrij Muratow podzielił się pokojową nagrodą Nobla z Marią Ressa. Oboje byli opozycyjnymi dziennikarzami w swoich krajach: Ressa na Filipinach, Muratow w Rosji. Ten ostatni kierował radykalnie opozycyjną „Nową Gazietą”, która wielokrotnie powodowała ból głowy u rosyjskich władz. Dziennikarką tego medium była Anna Politkowska zabita przez skrytobójców (pojmanych i skazanych w 2014 roku). Muratow po otrzymaniu nagrody stwierdził, że część otrzymanej w ramach nagrody sumy przeznaczy na wsparcie mediów niezależnych. Wczoraj ponownie dał wyraz swej szczodrości.

Medal noblowski Dmitrij Muratow wystawił na licytację, przeprowadzoną przez największy dom aukcyjny Heritage. Cena wywoławcza wynosiła 550 tysięcy dolarów. Dmitrij Muratow powiedział dziennikarzom, że organizatorzy aukcji pytali go, czy jest na pewno gotów rozstać się ze swą nagrodą.

Cena za medal szybko szła do góry, by w ciągu kilku minut osiągnąć poziom 5, potem 6 milionów dolarów. Następnie licytujący zaproponowali 10 milionów, 15 i wreszcie 16 milionów dolarów. Jednak za chwilę anonimowy licytujący przez telefon zadysponował kwotę 103,5 miliona dolarów i za tyle sprzedano medal.

Dmitrij Muratow wylicytowana sumę przeznaczył na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

„Wszystkie pieniądze, które dzisiaj otrzymaliśmy, przekazujemy na rzecz UNICEF, który obiecał, że te pieniądze pójdą do wszystkich krajów, w których znajdują się uchodźcy z Ukrainy: do Polski, Rosji, Niemiec, Mołdawii, Słowenii i Węgier”, powiedział dziennikarzom Dmitrij Muratow.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.