Brytyjski sąd nie wie, kto rządzi w Caracas

Opublikowano: 27.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 697

Bank Centralny Wenezueli podał do sądu Bank Anglii, który nie chce zwrócić Wenezuelczykom części ich zdeponowanego tam złota wartości ponad miliarda dolarów. Rząd brytyjski na prośbę Stanów Zjednoczonych zastopował ten zwrot, gdyż Amerykanie wybrali na „prezydenta” Wenezueli swego agenta Juana Guaido, co Brytyjczycy oczywiście natychmiast uznali, podobnie jak kilkadziesiąt innych krajów satelickich imperium, w tym Polska. Sąd „nie wie co zrobić”, bo Guaido chce, by złoto pozostało w Londynie.

Po czterech dniach procesu sędzia Nigel Teare postanowił odroczyć wydanie wyroku na czas nieokreślony, podczas którego spróbuje zrozumieć, kto rządzi w Wenezueli: socjalistyczny rząd prezydenta Nicolasa Maduro, wybranego w wyborach powszechnych w 2018 r., czy Juan Guaido, mianowany przez wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a na „prezydenta” w styczniu zeszłego roku. Guaido nie ma oczywiście żadnej władzy w Wenezueli, do tej pory zorganizował tylko tylko kilka nieudanych zbrojnych zamachów stanu, lecz skoro rząd brytyjski właśnie jego uważa za „prezydenta”, problem wydał się sądowi „nierozwiązywalny”. Znaczy to, że złoto nie zostanie (na razie?) zwrócone.

Wenezuela jest mocno przyduszona przez jednostronne sankcje amerykańskie, których celem jest rzeczywista zmiana władz w Caracas i potrzebuje złota, by stawić czoło epidemii covid-19. Wenezuelski rząd nie chce nawet zwrotu do Caracas, tylko przekazania tych pieniędzy ONZ, ściślej UNDP – Programowi Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, który nie podlega amerykańskim sankcjom i mógłby pomóc Wenezueli w bardzo trudnej sytuacji. Adwokat wenezuelskiego banku centralnego argumentował, że Wielka Brytania faktycznie uznaje rząd wenezuelski, bo utrzymuje z nim stosunki dyplomatyczne, wiec uznanie Guaido za „prezydenta” pozostaje jedynie deklaratywne.

„Stawką tego procesu jest ludzkie życie i nie czas teraz na zdobywanie jakichś punktów politycznych przez rząd brytyjski. (…) Bank Anglii ma moralny obowiązek pozwolić Wenezueli sprzedać złoto, by UNDP mógł skutecznie pomóc narodowi wenezuelskiemu w walce z epidemią” – mówił adwokat wenezuelskiego rządu Sarosh Zaiwalla, lecz przedstawiciele angielskiego banku podkreślali, że według nich tylko Juan Guaido może decydować o losie wenezuelskiego depozytu. W tej sytuacji sąd dał sobie nieograniczony czas na zastanowienie…

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.