Brytyjczyku, jedź do Malezji! Twoje śmieci już tam są!

Opublikowano: 02.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 832

Dziennik „Daily Mirror” przypuścił atak na brytyjski system gospodarki odpadami i zarzucił Wyspiarzom „wielkie recyklingowe kłamstwo”. Tabloid ujawnił, że na ulicach Malezji zalegają tony plastikowych opakowań pochodzących z Wielkiej Brytanii, w tym przede wszystkim z brytyjskich supermarketów: Sainsbury’s, Tesco, Asdy i Morrisons.

Po tym, jak w 2018 r. Chiny zakazały importu plastikowych śmieci (pochodzących przede wszystkim z krajów bogatego Zachodu), ich miejsce zajęły kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym m.in. Malezja. Z najnowszych danych wynika, że w 2018 r. na malezyjskie składowiska śmieci trafiło 872 797 ton plastiku – trzy razy więcej, niż w 2016 r. W tym samym czasie Wielka Brytania wyeksportowała 665 000 ton plastiku, z czego na przełomie 2017/2018 do Malezji trafiło 105 000 ton.

Z danych rządowych wynika, że 2/3 plastikowych śmieci przeznaczonych w Wielkiej Brytanii do recyclingu trafia za granicę. Odbiorcami plastiku z Wielkiej Brytanii są jednak nie tylko kraje Azji Południowo-Wschodniej, ale też kraje Europy Środkowo – Wschodniej, w tym Polska. I choć prawo dotyczące gospodarki odpadami zezwala na wysyłanie odpadów za granicę w celu ich ponownego przetworzenia, to nie zezwala ono już na zakopywanie, składowanie bądź palenie poza granicami kraju śmieci nienadających się do recyklingu. A właśnie ten proceder, który obnażyli dziennikarze „Daily Mirror”, kwitnie w Malezji w najlepsze, ponieważ wiele brytyjskich firm nie ma skrupułów i wysyła do Azji Południowo-Wschodniej tony śmieci. Toksycznymi odpadami z krajów bogatej Europy zajmują się często chińskie gangi, które pod osłoną nocy palą plastikowe śmieci, trując tym samym mieszkańców okolicznych miejscowości.

Z relacji „Daily Mirror” wynika, że na ulicach Malezji można znaleźć m.in. śmieci pochodzące z największych brytyjskich supermarketów: Sainsbury’s, Tesco, Asdy i Morrisons. Wiele z tych plastikowych odpadów w ogóle nie powinno się w Malezji znaleźć i przypłynęło tu nielegalnie. Niewielkim, ale jednak pocieszeniem jest fakt, że w tym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii zgodził się zabrać z powrotem do kraju 42 kontenery nielegalnych, brytyjskich śmieci. Rząd Malezji nazwał zachowanie Brytyjczyków „godnym pochwały”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawid
Użytkownik
Dawid

Pewnie są już w Polsce.