Barroso chce superpaństwa

Opublikowano: 13.09.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 717

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso chce zmiany traktatu Unii Europejskiej i wzywa do wielkiej debaty ws. stworzenia europejskiej federacji państw narodowych. A polityków broniący wartości narodowych nazywa „nacjonalistami i populistami”.

Unia Europejska powinna iść w kierunku “federacji narodowych państw, bo wierzę, że w tych czasach kryzysu, byłoby błędem pozostawić obronę państw nacjonalistom i populistom” – stwierdził Barroso, w młodości komunista. – Wierzę w Europę, gdzie ludzie są dumni ze swej narodowości, ale też dumni z tego, że są Europejczykami – mówił w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat stanu Unii.

Przyznał że “stworzenie tej federacji narodowych państw będzie wymagało automatycznie nowego traktatu”. Zapowiedział, że Komisja Europejska przygotuje w tej sprawie raport jeszcze jesienią. Zastrzegł jednak, że nie jest to sprawa na już i teraz. Wcześniej musi się odbyć “wielka debata” europejska o przyszłości Europy, którą Barroso powiązał czasowo z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

Jego zdania nie podziela Prezydent Czech Vaclav Klaus, który ostro skrytykował jego propozycję.

Klaus w rozmowie z portalem internetowym novinki.cz podkreślił, że „nareszcie Barosso odkrył karty: przyznał, że chodzi mu o pogłębienie europejskiej integracji”. Prezydent Czech zwrócił uwagę na zagrożenia płynące z propozycji daleko idącej integracji europejskiej do której dąży przewodniczący Komisji Europejskiej.

– Ja przed tym ostrzegałem, ale Bruksela i tacy ludzie jak pan Barosso nie ujawniali swoich zamiarów publicznie. W roku 2004 Czechy wstępowały do Unii Europejskiej, a nie do federacji, w której stalibyśmy się pozbawioną znaczenia prowincją – oświadczył Vaclav Klaus.

Według czeskiego prezydenta, wstąpienie do federacji europejskiej oznaczałoby w praktyce utratę suwerenności politycznej i gospodarczej.

– Unia Europejska powinna się zmienić, to prawda, ale zmiany powinny iść w przeciwnym kierunku niż propozycje pana Barosso – stwierdził Vaclav Klaus.

Opracowanie: gb, pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

27 komentarzy

 1. kristofero 13.09.2012 10:21

  Ciekawe jak długo pożyje Pan Klaus zanim na coś “zapadnie” tudzież “popełni”.

 2. 23 13.09.2012 11:46

  no to ja proponuje unie ziemska … co sie bedziemy rozdrabniac

 3. bastardus 13.09.2012 12:02

  Paranoja, dopiero co odzyskaliśmy nie podległość, a już mamy się jej wyrzekać. Każdy tak naprawdę wiedział do czego zmierza unia i czego chce Pan Barroso. Jak powiedział Pan Klaus w końcu odsłonił karty. Jeden parlament, jedna władza, jeden bank, jeden koszmar. Majowie chyba mieli rację w październiku coś się wydarzy poważnego dla świata. Oby narody europy nie poddały się jak grzeczne owieczki i jak będzie trzeba podjęły walkę. Pozytywne sygnały przychodzą z południa Katalonia chce nie podległości. Mam nadzieje, że również nie chce unii.

 4. Ernesto 13.09.2012 12:27

  I bardzo dobrze… Wspólna Europa to i wspólna polityka społeczna. Ta sama płaca minimalna, zasiłki dla bezrobotnych i zasiłki rodzinne itd… Mamy państwa narodowe… ale czy to państwo (III RP) spod znaku PiS, PO, SLD, PSL to nasze państwo? Czy Koń Trojański, który resztę Europy ciągnie na dno?

 5. Youpidou 13.09.2012 12:50

  @Ernesto tak wspólna polityka, już to widzę… Gdyby powstała taka Federacja (mam nadzieje, że nie) choć i tak niestety powstanie to nie będzie za ciekawie. Twierdzisz, że my z Polski i Holandii otrzymamy takie same warunki do życie a jedynym ratunkiem na to jest wstąpienie do Federacji Europejskiej, bez sens. to tak jakby wstąpić do Unii wraz z Rosją by mieć tańszy o 50% gaz.

 6. Ernesto 13.09.2012 13:08

  Mniejsza o to co chce Baroso… W naszym (polskim) interesie, jednego z biedniejszych krajów UE jest większa integracja. W dłuższym okresie czasu ona też jest korzystna dla bogatych państw w UE, bo rozdrobniona Europa nie ma szans ze wschodzacymi rynkami, Chinami, Indiami, Brazylią… a także z USA. I to jak najszybciej zanim wszyscy stąd uciekną w poszukiwaniu lepszego życia.

 7. Ernesto 13.09.2012 13:16

  Żyjemy w kraju dzikim. W kraju, w którym panują XIX wieczne stosunki społeczne (zawdzięczamy to wszystkim po kolei tzw/ “polskim” rządom, które wyprzedały bądź zniszczyły nasz przemysł). Jesteśmy dla UE jedynie rynkiem zbytu (to my utrzymujemy od lat niski poziom bezrobocia na Zachodzie) i rezerwuarem taniej siły roboczej…. bez szans na jakąkolwiek poprawę. 15% bezrobocie (w tym 90% bez prawa do zasiłku), zero nakładów na naukę, ani jednego polskiego dużego zakładu przemysłowego, 40 000 niedożywionych dzieci… można długo wuymieniać zbrodnie, które zapoczątkował Balcerowicz. Co nam może jeszcze zaszkodzić? Płaca minimalna 1500 Euro? Opieka socjalna?
  Europa jako jeden organizm musiałaby wyrównywać poziomy życia. Dziś ten pokurcz jakim jest UE, jest miejscem coraz bardziej ostrej rywalizacji o interesy narodowych gospodarek, rywalizacji, w której od początku jesteśmy skazani na porażkę.

 8. Ernesto 13.09.2012 13:20

  Problem w tym, że jako tania siła robocza… nie jesteśmy już konkurencyjni wobec Chińczyków czy Hindusów… niedługo bedzie mozna ten kraj zaorać i zgasić światło. Ale owszem… prowadzmy dalej, “naszą”, “polską” politykę narodową… w interesie zachodnich korporacji

 9. Tomaszek 13.09.2012 13:29

  Też jestem zdania że we współczesnym świecie nie ma innej przyszłości dla europy jak pełna integracja. Zwłaszcza jeśli będzie to oznaczać delegalizację narodowych ugrupowań politycznych. Może to zmieni układ PO-PIS. hehehe

 10. Takie_tam 13.09.2012 14:36

  Mam takie jedno skojarzenie. Mecz, drużyna gospodarzy dostaje baty, a kibicie krzyczą – A my swoje!! SKS!! :)))
  A swoja drogą ciekawa filozofia mister Barroso. Nacjonalizm jest be, a dążenie na siłę do powstania państwa Europa jest cacy hehe

 11. Jedr02 13.09.2012 15:35

  ja tam jestem za integracją. Gadanie o jakieś niepodległości i suwerenności Polski i tak jest z pupy. Państwo Polskie nie służy narodowi polskiemu ani nie jest do końca suwerenne. Taka integracja pozwoli nam jednak jeszcze łatwiej korzystać z zasobów zachodu z ich socjalu i dorobku.
  Co stracimy na integracji? Ceny i tak mamy ogromne, pensje małe, rozpieprzony budżet, rozłożone wiele instytucji np kolej, państwo wrogie obywatelom.

  A tekst ma fajne wstawki propagandowe 🙂 Czytelnicy niezależnej utożsamiają słowo komuznim ze złem to żeby im pokazać że Baroso to dopisali tak znikąd że młodości komunista. Ze święcą szukać teraz DZIENNIKARZY.

 12. jupitka 13.09.2012 15:51

  Barosso należy do grupy Bilderberg, która między innymi chce utworzenia jednego ogólnoświatowego rządu i władzy totalitarnej. To wyjaśnia więc jego postawę.
  UE niszczy naszą suwerenność i nakłada dużo przepisów, do których musimy się dostosować, chociaż niekoniecznie są one dobre. A jak się nie dostosujemy to płacimy kary. Czasem mam wrażenie, że niektóre przepisy są właśnie tylko po to, żeby im zapłacić karę.

 13. XXIRapax 13.09.2012 17:26

  Ile było w Świecie imperiów i federacji, tyle upadło.
  UE nie jest pierwsza i nie będzie ostatnia.

 14. hybrid 13.09.2012 17:53

  jak zdecyduja sie to wprowadzic to z naszym spoleczenstwem i politykierami im najlatwiej pojdzie w calej europie..

 15. bastardus 13.09.2012 18:09

  Czegoś tu nie rozumiem. Jak dla mnie sprawa jest jasna. Sztucznie wywołano kryzys by teraz lekarstwem było stworzenie federacji. Czy ktoś mi potrafi wyjaśnić dlaczego nie udało się pokonać tego sztucznego kryzysu, jeśli nie dlatego, że został wywołany przez tych, którzy z nim walczą? Zamiast dofinansować ludzi oni dofinansowują banki. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaki jest sens w ratowaniu banków, jeśli nie taki by najbogatsi nie stracili swoich fortun? Czy nie dlatego właśnie nie można pozwolić bankom splajtować? Skoro wszystkie decyzje podjęte przez władze unijne w niczym nam nie pomogły, a właściwie na każdym kroku pogarszają naszą sytuację to dlaczego teraz mieliby zmienić swój plan i jednak pomóc? Dlaczego Pan Barroso nie potrafi argumentami podeprzeć swojego pomysłu i musi się uciekać do stwierdzeń typu „federacji narodowych państw, bo wierzę, że w tych czasach kryzysu, byłoby błędem pozostawić obronę państw nacjonalistom i populistom”, które tak naprawdę nic nie znaczą. Nie ufam Panu Barrosie i nie uważam, żeby ślepe słuchanie jego wywodów i instrukcji miało przynieść coś dobrego.
  Federacja europejska mogła by być dobrym pomysłem, jednak NIE w tej formie. Gdyby diametralnie zmienić podejście do gospodarki, pieniądza i wielu innych tematów to może miałoby to jakiś większy sens niż tylko pogłebianie władzy, tych którzy teraz są u władzy.

 16. firestarter 13.09.2012 18:22

  “Rządzimy materią, bo rządzimy umysłami. Rzeczywistość mieści się w mózgu.”
  z nauki O’Briena – cytat z “Roku 1984”

  Może trochę obok tematu, ale jednocześnie trafiające w klimat informacji…

 17. browrar 13.09.2012 19:02

  Baroso “W młodości komunista” .

 18. Lakszmi 13.09.2012 19:27

  Ernesto zlituj się każdy ma prawo do swojego zdania ale nie do pisania bredni…jaka ta sama płaca jakie zasiłki komuno wróć chcesz powiedzieć nie wróci ona nigdy nie odeszła i to w najgorszym kapitalistycznym wydaniu występuje, lubisz być niewolnikiem i wierzyć w bajki twoja sprawa tyle że w takie bajki nikt już nie wierzy

 19. Lakszmi 13.09.2012 19:30

  a te pachołki o których piszesz POPISY itd to pachołki uni robią co im unia każe, masz już zrównany wiek emerytalny zgodnie z dyrektywą, kodeks alimentarius przymusowe szczepienia i próby wprowadzenia ACTA prosisz o więcej unifikacji …gratuluje entuzjazmu

 20. Ernesto 13.09.2012 20:34

  Unia w obecnym kształcie jest nic nie warta. Słuzy wyłacznie kapitalistom. Zniewala nas wszystkich fetysz tzw. wolnego rynku, który pozostawiony samemu sobie naturalna koleja rzeczy przenosi produkcję do Azji. Jak to się nie zmieni, cała Europa upadnie. W Europie i w USA drukuje sie puste pieniadze, które nie maja przełożenia w towarach, które Europa wytwarza, … bo wytwarza ich coraz mniej. Wolny rynek i konkurencja sprawia, że wczesniej czy później cała produkcja bedzie w Chinach… kto tego nie zrobi, jego towar bedzie droższy i przegra konkurencje z tym, którego towary wytwarzaja półdarmowi Chińczycy… Na tym bogacą się tylko kapitaliści, a my tracimy coraz wiecej miejsc pracy.
  Baroso mam w du… dla mnie ideałem sa hiszpańscy Oburzeni, Grecy, Potrtugalczycy, Irlandczycy… którzy pierwsi padaja na ołtarzu, tfu! wolnego rynku. Unia to całkowicie niedemokratyczny bajzel. Parlament Europejski ma niewielkie uprawnienia i niewielki budżet, a na Komisje Europejska, której nikt z nas nie wybiera, nie mamy zadnego wpływu. I ona słuzy wielkim korporacjom. My ludzie Europy powinnismy się zjednoczyć i rzpierd… ten cały układ bankierów i kapitalistów. Ale i zamkniecie się w państwach narodowych prowadzi do przegranej. Bedziemuy tu jeszcze bardziej w Europie walczyć ze soba o wzrost, który juz nigdy ie wzrosnie… bo wzrastać to bedzie ale w Chinach i Indiach… a tamci dalej sie beda rozwijac i pewnego dnia nas wszystkich wykupią.

  A wiesniakowi spod znaku Korwina zapewne, który mówi, ze komuna nie wróci polecam przykłady państw Skandynawskich gdzie podatki dla burżuji sięgają 70% a średni poziom życia jest najwyższy w Europie… Nie dlatego, ze jest wolny rynek, ale dlatego, ze te niszczace siły trzymaja tam za mordę… i to tam też Polacy chętnie uciekaja z tego neoliberalnego obozu koncentracyjnego o nazwie III RP… im powiedz, że komuna to przeżytek i niech zaufają wolnemu rynkowi ;-))) to bedą tracic prace i dziadować jak my, bo produkcja przeniesie sie do Chin.
  Tu się musi cos zmienić… bo inaczej nikt tu nie zostanie. Moja corka z chlopakiem już siedzi na torbach… ostatni rok studiów i wyjeżdza stąd… niedługo wszyscy wyjadą w poszukiwaniu lepszego zycia. Coraz mniej młodych ludzi i dziś juz mówią, że 67 lat dla emeryta to za mało… “ekonomisci” mówią już, ze trzeba wiek podnieść do 69… bo sie spoleczenstwo starzeje. Ale nikomu z tych bandytów nie przyjdzie do głowy by zmienic politykę, na bardziej ludzka, socjalną, by ci ludzie chcieli tu zostać, życ, pracować i rodzic dzieci… skoro lepiej dzieci rodzic w Londynie… bo “nasze” państwo ma ich w dupie i proponuje im zycie za minimalna na smieciowej umowie albo bezrobocie.
  Spójrzcie na te dane – https://www.facebook.com/photo.php?fbid=283517998392808&set=o.352735634736579&type=1&theater inne kraje dbaja o swoje spoleczenstwa… ja nie mam żadnych argumentów by powiedzić córce – zostań, tu bedzie jeszcze lepiej… bo wiem, ze nie będzie, a córce życzę dobrze

 21. dfg 13.09.2012 22:33

  Integracja oznacza tu, że nad całą Europą władzę przejmie rząd wspólnie z korporacjami (rząd i korporacje jako jedność). Europa według Barroso to Europa faszystowska.

 22. Stanlley 14.09.2012 00:40

  Dramat – Ernesto – nadal wierzysz w socjal? Ten cały socjal to kaganiec do trzymania owieczek w ryzach. Na początek łudzimy ich emeryturą – jak to fajnie nic nie robić i dostawać hajs. Potem opieka zdrowotna – jak to fajnie składać się na “wspólne” dobro. Tylko jak przychodzi co do czego to wiek emerytalny w górę, za leczenie skuteczne płać. Jak chcesz pensji minimalnej to dostajesz umowę śmieciową. Niestety większośćludzi nie zdaje sobie sprawy że z tego co wypracują to 70% trafia znowu do darmozjadów – nie zdają sobie sprawy bo są zaślepienie mrzonkami socjalnymi. Socjal by był dobry ale tylko gdy społeczeństwo ma wpływ na decyzje a na górze stoją ludzie dobrzy z natury.

 23. Stanlley 14.09.2012 00:44

  Sprostowanie – wybacz Ernesto, nie doczytałem wszystkich Twoich wypowiedzi, zwracam honor.

 24. Ernesto 14.09.2012 09:34

  Tu nad Wisłą kazali nam zapomnieć o socjalu i temu służy od 20 lat propaganda tych sk… Socjal ma sie nam kojarzyć z PRL-em…. A na Zachodzie jak rząd mówi coś o podwyższeniu wielku emerytalnego to na ulicę Paryża wychodzi 3 miliony ludzi… Ludźmi aktywnymi nie tak łatwo manipulować. U nas to w dużej mierze nasza wina, robią z nami co chcą, bo milczymy. Nie buntujemy się… a tacy Francuzi niedość, że żyją lepiej to wiek emerytalny mają 62 lata i pracują 35 godzin w tygodniu. A nam sie wmawia, że inaczej nie można. Że musimy robić do śmierci. We Francji zaś znacznie wzrosły ostatnio zasiłki rodzinne (nie jakieś żałosne becikowe, ale konkretne pieniądze) i dziś Francja ma najwyższy przyrost naturalny. Polska też może być inna. Tu starsi ludzie też zasługują na godny wypoczynek, a nasza młodzież nie musi pracować na niemieckich, angielskich czy holenderskich emerytów. Powinna zostać tu, ale musi mieć tu perspektywy, których żadna władza po 89 roku im nie zapewnia

 25. bastardus 14.09.2012 10:11

  To prawda, “… ale musi mieć tu perspektywy, których żadna władza po 89 roku im nie zapewnia”. Niestety głęboka integracja europejska gwarantuje nam tylko pogłębienie kryzysu. jak pisałem wcześniej Pan Barroso i jego koledzy mieli już dziesiątki pomysłów na pokonanie kryzysu i co? Czy można się mylić w każdej decyzji dot. UE przez kilka lat? Nie wierze temu Panu, jego sposobem na kryzys było pożyczanie Grecji i Hiszpanii jeszcze większych pieniędzy za co Grecja i Hiszpania musieli płacić jeszcze większe odsetki. Gdzie w tym jest sens? Jak można by wyjść z długu zaciągać jeszcze większy dług z większymi odsetkami. Jak pożyczanie pieniędzy na spłatę dotychczasowych odsetek miało by pomóc? Gdyby ktokolwiek chciał pomóc Grecji to zgodził by się na zatrzymanie spłat.
  Jedynym celem Pana Barroso jest całkowite zniewolenie europejczyków. Jest to dla mnie nie pojęte, by kryzys sobie hulał w dzisiejszym kształcie świata. nie ma dla mnie innego wytłumaczenia, jak sztuczne go utrzymywanie, by mocniej za “mordy” złapać społeczeństwo.
  A we Francji i tak wydłużą wiek emerytalny. Czy Grekom pomogły ich protesty? Teraz czeka ich praca po 10h dziennie, 6 dni w tygodniu. Od razu widać, że te sprzeciwy społeczeństwa miały duże znaczenie dla rządu Grecji i Unii. Noo, przejęli się. Po wprowadzeniu federacji niewolniczej europy gwarantuje, że będzie gorzej z dnia na dzień.

 26. Ernesto 14.09.2012 10:26

  Grecji to oni pożyczali nie po to by jej pomóc, ale po to by wzbogacić niemieckie i francuskie banki… a w konsekwencji, jak Grecy nie będą mogli już tego spłacać, narzucić im “plan ratunkowy”, który polega na prywatyzacji, przejmowaniu przez banki sfery publicznej. Kosztem tej “pomocy” jest coraz większe bezrobocie i upadające drobne firmy. To z kolei dusi rynek wewnętrzny. Biedniejący ludzie kupuja coraz mniej… to upadają kolejne firmy, których produktów nie ma kto kupować… a więc kolejne zewolnienia… i końca tego nie widać… Dług się tylko powieksza. Dziwie sie, że Grecja nie odmówiła jeszcze spłaty długu i nie powróciła do drahmy… Dziś są to Grecy, Hiszpanie… jutro bedziemy to my.
  Jesli nadal Europa ma być wspólnotą to na zupełnie innych zasadach. Musimy mieć na nią wpływ. Teraz nie mamy żadnego.

 27. bastardus 14.09.2012 14:40

  Zgadza się, miałem jedynie nadzieje, że osoby tu tak hucznie świętujące stworzenie federacji mają jakąś inne argumenty, które mogły by zmienić mój tok myślenia. Choć wydaje mi się, że takowe nie istnieją.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.