Bank of Canada zarejestruje cyfrowego dolara kanadyjskiego

Opublikowano: 09.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1272

Jak wynika z doniesień, Bank of Canada podjął pierwsze kroki w kierunku zarejestrowania znaku towarowego „cyfrowego dolara kanadyjskiego”. Posunięcie to następuje pomimo tego, że bank centralny oświadczył w zeszłym roku, że o jego przyszłych działaniach w zakresie cyfrowego dolara zadecydują wyborcy.

Bank of Canada (BoC) w grudniowym zgłoszeniu na podstawie ustawy o znakach towarowych zarezerwował sobie prawo własności do każdego „cyfrowego dolara” wprowadzonego na rynek w tym kraju. „Nie jest pewne, czy i kiedy cyfrowy dolar będzie potrzebny” – stwierdził Bank w oświadczeniu z 29 listopada. „Ostatecznie decyzja o wprowadzeniu cyfrowego dolara należy do Kanadyjczyków za pośrednictwem ich przedstawicieli w parlamencie”.

W dokumentach z 13 i 19 grudnia, które po raz pierwszy uzyskał „Blacklock’s Reporter”, BoC potwierdził własność terminów „cyfrowy dolar”, „cyfrowy dolar kanadyjski” i „cyfrowa waluta banku centralnego” w języku angielskim i francuskim w ramach ustawy o znakach towarowych. Bank nie wyjaśnił powodów złożenia wniosków. Roszczenia zostały złożone przez prawników BoC na podstawie art. 9 ustawy, który pozwala każdemu „organowi publicznemu” rościć sobie wyłączne, ciągłe prawa do wyrażeń potocznych „jako oficjalny znak towarowy towarów lub usług”.

BoC w raporcie z sierpnia ubiegłego roku utrzymywał, że cyfrowa waluta emitowana przez rząd nie jest konieczna. „Akceptacja i używanie cyfrowej waluty banku centralnego może stanowić wyzwanie, ponieważ większość Kanadyjczyków ma dostęp do kilku metod płatności” – czytamy w raporcie. „Pokonanie takich barier mogłoby wymagać znacznych i trwałych inwestycji ze strony banku centralnego”.

Z listopadowego raportu BoC opartego na konsultacjach społecznych z 89 423 Kanadyjczykami wynika, że ​​zdecydowana większość (85 procent) nie użyłaby cyfrowej waluty banku centralnego. Dwanaście procent stwierdziło, że „potencjalnie” z niego skorzysta, a 3 procent nie ma pewności.

Na pytanie, czy istnieją okoliczności, w których korzystanie z cyfrowego dolara kanadyjskiego byłoby lepsze od obecnych metod płatności, 92 procent odpowiedziało, że nie a 79 procent respondentów chciałoby wprowadzenia przepisów nakładających na sprzedawców obowiązek akceptowania płatności gotówką.

Bank centralny opisuje cyfrowego dolara kanadyjskiego jako cyfrową formę gotówki, której można używać do zakupu przedmiotów tak samo jak za pieniądze papierowe, ale byłaby to transakcja elektroniczna. BoC obiecał, że dolar cyfrowy nie zastąpi pieniądza papierowego, ale z raportu wynika, że ​​Kanadyjczycy przywiązują większą wagę do gotówki zabezpieczonej przez BoC i „chcą zachować dostęp do banknotów”.

W raporcie stwierdzono, że prywatność również stanowi poważny problem dla Kanadyjczyków, zauważając, że „wielu wyraziło obawy, że cyfrowy dolar może zagrozić temu prawu” – czytamy w raporcie. W raporcie stwierdzono, że Kanadyjczycy również wyrazili obawy dotyczące dostępności i stabilności finansowej waluty cyfrowej.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. replikant3d 09.01.2024 18:54

    Spodobał im się pomysł Chinoli z cyfrową walutą z OKREŚLONYM TERMINEM WAŻNOŚCI….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.