Autonomiczny samochód można oszukać

Opublikowano: 08.09.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Kosztujący tysiące dolarów laserowy system LIDAR stosowany w autonomicznych samochodach może zostać oszukany za pomocą sprzętu o wartości 60 USD. Jonatan Petit z firmy Security Innovation mówi, że udało mu się spowodować, by czujniki wykrywały nieistniejące samochody, pieszych i ściany. Napastnik, który w ten sposób zaatakuje autonomiczny samochód może np. zmusić go do zwolnienia lub zatrzymania się, gdyż wykryje przed sobą nieistniejącą przeszkodę.

W artykule, który zostanie zaprezentowany podczas listopadowej konferencji Black Hat Europe Petit opisuje, jak w prosty sposób za pomocą niewielkiego lasera oszukać samochód. “To tak naprawdę wskaźnik laserowy. Nie trzeba mieć nawet osobnego generatora impulsów. Można użyć komputerka Raspberry Pi czy Arduino.

Petit od pewnego czasu szuka słabych punktów w samochodach autonomicznych. Szybko zauważył, że najsłabszym ogniwem łańcucha są właśnie czujniki. “To miejsce, w którym zbierane są dane. Jeśli autonomiczny samochód otrzyma niewłaściwe dane to podejmie niewłaściwe decyzje” – mówi ekspert. Petit rozpoczął swój atak od zarejestrowania impulsów wysyłanych przez LIDAR. Na ich podstawie samochód tworzy trójwymiarową mapę otoczenia. Impulsy takie nie są w żaden sposób zabezpieczone, można więc je z powodzeniem odtworzyć. “Jedyną trudną rzeczą jest odpowiednie zsynchronizowanie całości tak, by sygnał trafił do LIDAR we właściwym momencie” – stwierdza Petit. Ekspert informuje, że dzięki opracowanej przez siebie technice był w stanie spowodować, że autonomiczny pojazd otrzymywał informacje o nieistniejących ścianach, samochodach i pieszych znajdujących się w odległości od 20 do 350 metrów od pojazdu. “Można w ten sposób symulować tysiące obiektów i przeprowadzić atak DoS, powodując, że system nie będzie w stanie wykrywać prawdziwych obiektów.”

Petit przyznaje, że obecnie jego atak działa na konkretny model LIDAR. Uważa, że producenci takich urządzeń, nie wpadli na to, iż w ten sposób ktoś będzie chciał je atakować, zatem nie badali ich pod tym kątem.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Spectrum.IEEE.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rihan
Użytkownik
rihan

Oj biedny samochodzik, jakiś zły pan halucynacje wywołał? już nie płacz, pójdziemy do lekarza wgramy nowy programik i już wszystko będzie dobrze . No już…