Kangury to nierozwiązywalny problem dla aut autonomicznych

Opublikowano: 10.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1434

W Australii rocznie dochodzi do co najmniej od 12 do 16 tysięcy kolizji pojazdów z kangurami. Dlatego producenci samochodów od 20 lat opracowują technologie zapobiegania kolizjom ze zwierzętami, aby uniknąć wypadków. W 2016 r. Volvo jako pierwsze wprowadziło na rynek system wykrywania dużych zwierząt, wyposażony w kamerę i radar śledzący odległość od zwierzęcia. System może wykryć łosie, konie i jelenie, ale nie rozpoznaje kangurów.

Powodem jest to, że kangury są zwierzętami całkowicie „irracjonalnymi”, tj. skaczą w nieprzewidywalny sposób, manewrując w powietrzu, aby zmylić drapieżniki, więc ich zachowania nie można przewidzieć.

Dostrzegając problem, zespół inżynierów Volvo przez dwa lata szukał sposobu, aby samochody hamowały przed kangurami, ale w 2017 r. przyznał, że „samochody autonomiczne poradzą sobie ze wszystkim oprócz kangurów”. Audi, BMW i Cadillac również mają własne systemy wykrywania dzikiej przyrody, ale żadna z firm nie potwierdziła, że ich konstrukcje chronią przed torbaczami.

Naukowcy niedawno odkryli, że torbacze stanowią niemal niemożliwe wyzwanie dla samochodów autonomicznych, co zmusza je do opracowania alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im trzymać się z dala od ruchliwych dróg.

Autorstwo: tallinn
Zdjęcie: pen_ash (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Katarzyna TG 10.04.2024 23:40

    Najwyraźniej problemem nie są kangury tylko samochody autonomiczne 😀

  2. Dandi1981 11.04.2024 09:37

    Anglicy wylodowali w Australii zanim wybili aborygenow zapytali go co to za zwierze a on mowi kanguru czyli po aborygensku ze nie wie i tak zaczeli mowic na to zwierze wiec aborygeni wygineli ale ich slowo nie wiem przetrwalo do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.