Kontrowersyjne australijskie prawo o cyberszpiegowaniu

Opublikowano: 24.05.2019 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 714

Australia uchwaliła kontrowersyjne przepisy pozwalające tajnym służ­bom i policji na przeglądanie zaszyfrowa­nej korespondencji osób podejrzanych o przestępstwa i terroryzm, w rezultacie czego eksperci ostrzegają, że te „bezpre­cedensowe uprawnienia” mają daleko idące konsekwencje dla globalnego cyberbezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami lokalni i mię­dzynarodowi dostawcy – w tym za­graniczni giganci internetowi, tacy jak Facebook i WhatsApp – mogą zostać zmuszeni do usuwania elektronicznych zabezpieczeń, ukrywania tajnych ope­racji agencji rządowych i pomocy w do­stępie do urządzeń lub usług. Władze australijskie mogą również nakazać utrzymywanie w tajemnicy tych żądań.

Konserwatywny rząd nalegał na uchwalenie przedłożonej ustawy przed zakończeniem posiedzenia parlamentu w tym tygodniu, argumentując, że po­trzeba nowych działań, aby zapobiec atakom terrorystycznym w czasie świąt.

Globalne firmy internetowe, takie jak Google i Twitter, twierdzą, że te prze­pisy będą zmuszały je do tworzenia luk w swoich produktach, na przykład do odszyfrowywania wiadomości w aplika­cjach, które następnie mogą być wyko­rzystywane w złej wierze.

To australijskie prawo umożliwia pro­wadzenie tego niecnego procederu „Pię­ciu Oczom”, czyli Australii i jej partnerom „wywiadowczym” – Kanadzie, Wiel­kiej Brytanii, Nowej Zelandii i Stanom Zjednoczonym – którzy nie mogą wpro­wadzić podobnych przepisów u siebie ze względu na konstytucje lub ochronę praw człowieka.

„To ma eksterytorialny wymiar, w ramach którego na przykład Stany Zje­dnoczone będą w stanie skierować wnio­sek do Australii, aby poprzez nią uzyskać potrzebne informacje od Facebooka lub firmy technologicznej” – oświadczy­ła Moniąue Mann, badaczka regulacji technicznych z Queensland University of Technology.

Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: SpaceDaily.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.