Aktualna sytuacja radiacyjna

Opublikowano: 04.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 616

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) ogłosiło w dniu 17 kwietna, że firma TEPCO przygotowała harmonogram prac naprawczych po awarii w EJ Fukushima Dai-ichi. Sformułowano trzy rozdziały harmonogramu określające: założenia, cele i zestawienie planowanych działań.

Zasadniczym założeniem jest doprowadzenie do stabilnych warunków chłodzenia reaktorów i basenów przechowawczych wypalonego paliwa oraz redukcja uwolnień materiałów promieniotwórczych. Zapewniono o podejmowaniu wszelkich wysiłków “by ludność ewakuowana powróciła do swoich domów i by zapewnić wszystkim obywatelom zdrowe warunki życia”. Zakładane cele mają zostać osiagnięte w dwóch etapach: zapewnienie stałego obniżania poziomu promieniowania (etap 1) oraz kontrolowanie uwolnień promieniotwórczych i redukowanie zagrożenia radiacyjnego (etap 2). Etap 1 ma być zrealizowany w ciągu 3 miesięcy, a etap 2 – w ciągu 3 – 6 miesięcy po zakończeniu etapu 1.

Najpilniejsze obszary działań obejmują prowadzenie chłodzenia, redukcję zagrożeń, prowadzenie monitoringu radiacyjnego i dekontaminacji.

Działania te obejmują pięć grup zagadnień: chłodzenie reaktorów; chłodzenie basenów przechowawczych wypalonego paliwa; przechowywanie, oczyszczanie i ponowne wykorzystywanie skażonej wody; ograniczenie uwolnień substancji promieniotwórczych do atmosfery i gruntu; pomiary oraz działania ograniczające dawki i powiadamianie ewakuowanej ludności (dotyczy także ewentualnej przyszłej ewakuacji). Sprecyzowano czynności niezbędne do wykonania w wymienionych grupach zagadnień. Najważniejsze obecnie działania to: dostarczanie azotu do obudów bezpieczeństwa bloków nr 1, 2 i 3 – w celu zapobieżenia eksplozji wodoru w obudowach, oraz przeciwdziałanie wyciekom wysoko skażonej wody poza teren elektrowni – poprzez uszczelnienie obudowy bezpieczeństwa bloku nr 2, wzmocnienie konstrukcji basenu wypalonego paliwa w bloku nr 4, budowę zbiorników do przechowywania skażonej wody czy też zainstalowanie aparatury do jej oczyszczania. Ponadto przewiduje się pokrycie skażonej powierzchni środkami wiążącymi substancje promieniotwórcze i rozbudowę sieci stacji monitoringu radiacyjnego.

W harmonogramie wyróżniono łącznie 63 czynności, które należy przeprowadzić. Zwrócono przy tym uwagę, że podejmowanie niektórych z nich może wiązać się z ryzykiem, np. wzrostu ilości uwalnianej skażonej wody, czy też konieczności przedłużenia czasu pracy w miejscach o podwyższonym poziomie promieniowania. Wyrażono również obawę o zagrożenie dla stanu technicznego urządzeń wywołane ich chłodzeniem wodą morską (zawierającą sól). Zgodnie z harmonogramem na zakończenie prac zostanie usunięte paliwo ze wszystkich bloków (w tym bloków nr 5 i 6), zbudowane zostaną przykrycia wszystkich obiektów oraz zostanie usunięta skażona warstwa ziemi wokół obiektów.

Sytuacja w blokach nr 1, 2 i 3 elektrowni Fukushima Dai-ichi pozostaje stabilna. Do zbiorników ciśnieniowych reaktorów dostarczana jest woda chłodząca a temperatura w nich wykazuje stałą tendencję spadkową. W blokach nr 1, 2 i 3 nieprzerwanie dostarczana jest woda do basenów przechowawczych wypalonego paliwa poprzez instalację wewnętrzną, a temperatury utrzymują się w zakresie 20-47°C. Basen wypalonego paliwa w bloku nr 4 jest od góry spryskiwany wodą (z pompy z wysięgnikiem) a temperatura w nim jest wyższa (ok. 86°C). Rozpoczęto prace nad wzmocnieniem konstrukcji uszkodzonych budynków i usuwaniem zniszczonych elementów budowlanych (do ich usuwania wykorzystuje się zdalnie sterowanego robota).

Na polecenie urzędu dozoru jądrowego (NISA) firma TEPCO ma przygotować ocenę bezpieczeństwa sejsmicznego wszystkich budynków i określić niezbędne środki zaradcze. Termin wykonania tej oceny wyznaczono na 8 czerwca br.

Aktualne dane wskazują na dalszy spadek stężeń jodu-131 w powietrzu atmosferycznym nad Polską (patrz – wykres). W ostatnim cyklu pomiarowym (21-26 kwietnia 2011) średnia wartość stężenia jodu-131 wynosiła 0,03 milibekerela na metr sześcienny (0,02-0,04, w zależności od regionu Polski).

Dla porównania, aby otrzymać poprzez oddychanie (inhalacja) dawkę graniczną na całe ciało stanowiąca dopuszczalny prawem limit dla ludności (średnio 1 mSv na rok) konieczne byłoby w ciągu całego roku, stężenie jodu-131 w powietrzu wynoszące nieprzerwanie powyżej 18 000 milibekereli na metr sześcienny. (W oszacowaniu założono skrajnie niekorzystne warunki przyswajania jodu-131 w organizmie i spożywanie nieskażonych produktów spożywczych).

Komunikat PAA nr 24 z 03.05.2011, godz. 12.00
Na podstawie dokumentów i informacji: IAEA, TEPCO
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 04.05.2011 10:56

    A o innych pierwiastkach promieniotwórczych to już nie podali jakie jest stężenie. 😐

  2. dox888 04.05.2011 14:24

    wlasnie. te chlodzenie tak szybko im nie pojdzie… .
    nie liczac, juz chyba milionow ton wody radioaktywnej spuszczonej z basenu.
    a do tego cementowa czapka tez nie predko bedzie.
    za kilka-nascie do 30 lat w kazdym (nawet malym) miescie placowka onkologiczna, na wioskach busy-sprawdzajace poziom zaawansowania chorób.
    legalna PRACA – zgloszenia na badania experymentalne szczepionek.
    poziom radioaktwnosci utrzymuje sie na “amen”.

    — a tak zapomnialem, zapewne naukofcy znajda tajemnicze chmury pochlaniajace radioaktywnosc, ktore niweluja uznanie tego “incydentu” za katastrofe.tak jak to bylo w zatoce, gdzie “tajemniczo” znikła ropa – oczywiscie wizualnie, technicznie spoczela na dnie. – ale naukofcy bakteriom morskim zawdzieczaja reputacje – poki co.

  3. szperacz 05.05.2011 01:53

    Mam nadzieję, że to co ta pani opowiada to nie jest prawda…
    http://www.youtube.com/watch?v=IdtEzhUORGA&feature=player_embedded

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.