Liczba wyświetleń: 1389
Wszystkim panom przypominamy, że 8 marca to obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet. Jaka jest historia tego miłego dla wszystkich pań święta?
Pierwowzoru Dnia Kobiet tak jak w przypadku wielu innych świąt należy szukać w starożytności, a konkretnie w starożytnym Rzymie, gdzie obchodzono święto zwane Matronaliami. Obchodzono je w pierwszym tygodniu marca, a wiązało się ono z początkiem roku, płodnością oraz macierzyństwem. W trakcie Matronaliów mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Było to ważne święto dla rzymskich kobiet, ponieważ z reguły nie miały zbyt wielu praw – podobnie jak dzisiaj kobiety wyznające religię muzułmańską.
W czasach współczesnych, Dzień Kobiet po raz pierwszy był obchodzony w 1909 roku, a zapoczątkowała go Socjalistyczna Partia Ameryki. Partia chciała upamiętnić w ten sposób strajk pracownic przemysłu odzieżowego, do którego doszło w Nowym Jorku rok wcześniej, a w którym zginęło 126 kobiet. Jednak wersja ta nie znajduje potwierdzenia w źródłach. Pewne jest jednak to, że inspiracją dla Dnia Kobiet były kobiece ruchy emancypacyjne oraz partie socjalistyczne, których członkinie domagały się zrównania praw kobiet i mężczyzn.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze (organizacja zrzeszająca partie socjalistyczne z całego świata) ustanowiła Dzień Kobiet, który miał służyć propagowaniu idei praw kobiet oraz społecznego wsparcia dla płci pięknej. Jednak 8 marca nie był od początku datą Dnia Kobiet, ponieważ w 1911 roku w Australii, Danii, Niemczech i Szwajcarii Dzień Kobiet obchodzono 19 marca.
Co ciekawe święto kobiet 8 marca zostało ustalone przez kobiety z Rosji. 8 marca 1917 roku (23 lutego według kalendarza juliańskiego) rosyjskie kobiety zorganizowały strajki i protesty czym rozpoczęły rewolucję lutową, której bezpośrednią konsekwencją było obalenie rosyjskiego cara. Po dojściu do władzy bolszewików jedna z działaczek – Aleksandra Kołłontaj przekonała Włodzimierza Lenina do ustanowienia 8 marca dniem kobiet. Do 1965 roku w ZSRR był to normalny dzień pracy jednak decyzją Prezydium ZSRR 8 marca został dniem wolnym od pracy w całym Związku Radzieckim.
W czasach PRL Dzień Kobiet był również ważnym świętem państwowym, którym władza doceniała wkład płci pięknej w tworzenie „socjalistycznego państwa i dobrobytu”.
Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie,Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie,Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. W tym dniu mężczyźni tradycyjnie wręczają paniom kwiaty i upominki.
We współczesnym świecie Dzień Kobiet to czas na manifestacje środowisk feministycznych, których członkinie domagają się pełnego zrównania praw kobiet i mężczyzn. Organizowane są różne happeningi, koncerty i wystawy.
Wszystkim panom przypominamy o tym święcie, ponieważ to doskonały moment, żeby docenić płeć piękną. Współczesne kobiety, tak jak ich prababki zasługują, żeby choć raz w roku zostać docenionymi przez mężczyzn. Postarajmy się oto nie tylko w tym jednym dniu, ale także w pozostałych dniach roku.
Zdjęcie: Free-Photos (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk
A czy jest dzień mężczyzn? Jeżeli nie ma, to w takim razie reszta roku jest dniem mężczyzny?
chyba 10.III jest… .. .
@Radek
10 marca – Dzień Mężczyzn
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada.
30 września – Dzień Chłopaka
Feministki znów mają ból d…Ja tymczasem cieszę oko pięknymi tulipanami na biurku w pracy 🙂
realista 08.03.2018 13:28 , Aida 08.03.2018 13:30
9.III – 40 męczenników z Sebasty
to miło z ich strony… .. .
@Aida , ja nie widzę problemu by kupić sobie kwiaty samemu , następne dostaniesz od tych co chcą cię obdarzyć. 🙂 Cieszy to co mam. Nie smuci to, czego inni nie dali ?
Ja mam z działania satysfakcję ! Nie z oczekiwania na działanie innych, zazwyczaj cię zawiodą?
To się tyczy codziennych spraw , jak i tych większego kalibru , polityki.