Afera – talibowie świętowali Dzień Kobiet

Opublikowano: 10.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1272

W sieci wybuchła dyskusja pomiędzy skrajnymi islamistami a talibami, którzy zostali oskarżeni o podlizywanie się niewiernym i składanie życzeń z okazji Dnia Kobiet.

Rząd talibów w Afganistanie, znany z szeroko zakrojonej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, złożył kobietom życzenia z okazji Dnia Kobiet. „Niech 8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, będzie pomyślnym dla wszystkich kobiet”, zatwittował rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Islamskiego Emiratu Afganistanu.

To wystarczyło, by rozwścieczyć jeszcze bardziej skrajnych wyznawców fundamentalizmu islamskiego. Zarzucili w mediach społecznościowych talibom, że są „za mało islamscy”. Oskarżono ich o podlizywanie się niewiernym i ostrzegano, że nigdy nie uczynią „kuffars szczęśliwymi”. Nalegano, by „traktować kobiety jak islam tego wymaga, a nie celebrować czy odwoływać się do takich zachodnich tradycji”.

Ostrzegano też, żeby uważać na pozornie neutralne święta, które mają swoją historię w komunistycznym, feministycznym świętowaniu.

Pełne oświadczenie talibów mówiło też o zaangażowaniu Islamskiego Emiratu Afganistanu „w poprawę losu afgańskich kobiet i zapewnienie udogodnień do prowadzenia honorowego i pożytecznego życia w świetle szlachetnej religii islamu i naszych akceptowanych tradycji”.

Wobec całej historii opresji, jakiej doświadczają kobiety pod rządami talibów, stwierdzenie to brzmi nadzwyczaj ironicznie. Od czasu przejęcia rządów w sierpniu ubiegłego roku talibowie zamknęli większość szkół średnich dla kobiet, stworzyli dla nich przeszkody w staraniu się o wyższą edukację, zakazali koedukacji, zakazali zatrudnienia w lokalnych radiostacjach, zablokowali kobietom większość płatnych posad, ograniczyli prawo przemieszczania się itd.

Są jednak afgańscy aktywiści pokojowi, tacy jak Muhamad Jalal, który złożył takie życzenia kobietom: „Nasze kobiety są naszym honorem #MiędzynarodowyDzienKobiet”.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.