Prawa kobiet dzielą Pakistańczyków

Opublikowano: 14.03.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1586

Zdaniem pakistańskiego ministra marsz z okazji Dnia Kobiet jest niezgodny z zasadami islamu. Z tego powodu konserwatywni muzułmanie zorganizowali w ramach protestu przeciwko „bezbożności” kontrmanifestacje.

Kwestia praw kobiet rozpala emocje w pakistańskim społeczeństwie. Ponad 1000 kobiet ubranych w tradycyjne islamskie stroje wzięło udział w marszach promujących wartości islamskie. W ten sposób chciały wyrazić sprzeciw wobec marszów, które promowały równouprawnienie płci.

W Islamabadzie i Karaczi tłumnie zgromadzone tzw. „marsze hidżabów” konkurowały z wiecami aurat (słowo to w języku urdu oznacza kobiety), podczas których wzywano do położenia kresu systemowej dyskryminacji ze względu na płeć. Od 2018 roku marsz aurat odbywa się co roku 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet; jego organizatorzy spotykali się z licznymi groźbami śmierci, a także oskarżeniami o przyjmowanie zagranicznych funduszy w celu promowania obsceniczności.

W zeszłym miesiącu pakistański minister do spraw religijnych Noor-ul-Haq Qadri sprzeciwił się marszowi aurat i powiedział, że narusza on wartości islamskie. Zażądał, aby premier Imran Khan przemianował 8 marca na Dzień Hidżabu. Postulat ten spotkał się ze skrajnymi reakcjami społeczeństwa.

„Każdego roku w naszym dniu religijne partie islamskie sprzeciwiają się marszowi i grożą jego uczestniczkom, mimo tego pakistańskie kobiety będą kontynuować walkę w obronie naszych praw” – powiedziała Farzana Bari, jedna z organizatorek auratu.

Hira Ali, studentka uniwersytetu z Islamabadu, gdzie w 2020 r. mężczyźni rzucali kamieniami w uczestników marszu, powiedziała: „Islamiści wyszli, by uciszyć nasz głos, a my nie pozwolimy im pozbawić nas prawa do protestu. Przestrzeń publiczna należy także do nas. Sprawcy przemocy wobec kobiet często pozostają bezkarni. Będziemy walczyć z niesprawiedliwością”.

Środowiska konserwatywne i religijne oburzone są wznoszonymi w czasie marszów hasłami takim jak: „Moje ciało, mój wybór” oraz „Przestańmy być menstruacyjno-fobiczni”.

Władze wezwały organizatorów do odwołania imprezy ze względów bezpieczeństwa i zagroziły, że nie zapewnią go uczestnikom marszu, ale po odwołaniu się do sądu marsz jednak się odbył.

Sfabrykowane nagrania wideo i fałszywe zdjęcia z zeszłorocznego marszu krążyły w Internecie i pojawiły się w programach telewizyjnych, gdzie bezpodstawnie oskarżano kobiety o skandowanie bluźnierczych haseł, za co w Pakistanie grozi kara śmierci.

W ciągu ostatnich czterech lat organizatorzy marszu aurat odnosili zwycięstwa w sprawie równości płci, doprowadzając do zakazu przeprowadzania „testu dziewictwa” dla kobiet, które padły ofiarą gwałtu. Jednak zalew gróźb i obelg w sieci skłonił organizatorów marszu do dezaktywowania ich kont w mediach społecznościowych.

W zeszłorocznym raporcie na temat równości płci Światowego Forum Ekonomicznego, Global Gender Gap Report, Pakistan znalazł się na 153 miejscu wśród 156 krajów.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.