Liczba wyświetleń: 795
10 lipca liczni aktywiści protestowali przed restauracją firmy Maxim’s Group w Hong Kongu przeciwko obecności zupy z płetw rekinów w menu restauracji. Protestujący, a wśród nich liczne kobiety, ubrani w kostiumy z rekinią płetwą umazaną krwią skandowali “Wraz z końcem sprzedaży, kończy się zabijanie”. Zdjęcia demonstracji opublikowano na „Twitterze”.
Hong Kong to światowe centrum handlu płetwami rekinów; stwierdzono, że połowa światowego handlu płetwami rekinów ma tam miejsce. W celu sprostaniu zapotrzebowaniu na zupę z rekinich płetw, każdego roku ginie 73 milionów rekinów. Obecnie, zagrożona jest około jedna czwarta gatunków rekinów i płaszczek.
Sondaż przeprowadzony w 2015 roku pokazał, że 94 procent ankietowanych nie chciało spożywać zagrożonych gatunków, jednak restauracje lokalne odmówiły usunięcia potraw zawierających owe gatunki z menu. W większości przypadków, klienci wybierają zestawy restauracyjne na przyjęcia weselne lub festiwale, a te zazwyczaj zawierają zupę z rekinich płetw. Jak pokazał sondaż przeprowadzony przez fundację Hong Kong Shark Foundation, w którym wzięto pod uwagę 375 chińskich restauracji, 98 procent z owych restauracji serwowało zupę z rekinich płetw w ich noworocznym menu w 2016 roku.
Maxim to jedna z największych grup restauracyjnych w Hong Kongu i w jej skład wchodzi ponad 980 restauracji w Hong Kongu, Chinach, Wietnamie i Kambodży. Większość z luksusowych restauracji grupy w Chinach serwuje zupę z rekinich płetw.
Petycja domagająca się wstrzymania sprzedaż zup z rekinich płetw wyjaśnia powody protestu: „Firma nie chce usunąć zupy z rekinich płetw z restauracyjnego menu, ignorując życzenia wielu dobrych mieszkańców Hong Kongu, którzy są przeciwni tej okrutnej tradycji.Grupa Maxim twierdzi, że serwują zupę tylko z płetw żarłacza błękitnego, jadnak niedawne odkrycia naukowe pokazują, że populacja żarłaczy błękitnych drastycznie się zmniejszyła w skutek za dużych połowów.Czy dopiero po wyginięciu żarłaczy błękitnych grupa Maxim przyzna, że problem istnieje?Maxim jest zobowiązany do zakończenia tych działań i uratowania rekinów i środowiska morskiego poprzez usunięcie rekinich płetw z menu, zwłaszcza z zestawów menu. Klienci restauracji w Hong Kongu powinni przestać spożywać potrawy z reinich płetw, a restauracje powinni owe potrawy przestać serwować.”
Stojąca za protestem organizacja chroniąca prawa zwierząt, WildAid Hong Kong, również wspomniała, że w restauracjach w Hong Kongu łatwo jest zamówić “na życzenie” dania z zagrożonych gatunków rekinów – takich jak żarłacz biały, długoszpar czy żarłacz jedwabisty – wpisanych do drugiego załącznika (Appendix II) Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).
Hong Kong to członek CITES i, zgodnie z konwencją, zagrożone gatunki wpisane do Appendix II muszą być kontrolowane aby uniknąć eksploatacji niezgodnej z ich przetrwaniem.
Grupa napisała na ich stronie na portalu „Facebook”: „Zarząd firmy Maxim twierdzi, że w ofercie restauracji występuje tylko żarłacz błękitny, jednak sekretny materiał udowadnia, że na specjalne życzenie można zamówić potrawy z bardziej “egzotycznych” gatunków. Zazwyczaj owe pozycje pojawiają się w menu w skutek działania obsługi chcącej zadowolić bardziej wymagających klientów, a zarząd firmy może o niczym nie wiedzieć. Brak nadzoru i niewystarczająca transparentność są często spotykane w przemyśle restauracyjnym w Hong Kongu, a sekretne dostawy produktów to poważny problem dotyczący handlu rekinimi płetwami.”
Autorstwo: Oiwan Lam
Tłumaczenie: Sara Chodorowicz
Na podstawie: WWF.org.hk, App.scmp.com, Secure.Avaaz.org, Facebook.com
Źródło: pl.GlobalVoices.org