Surowsze kary za zdradę stanu i szpiegostwo w Hongkongu

Opublikowano: 20.03.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 930

Rada Legislacyjna Hongkongu przyjęła nową ustawę dotyczącą bezpieczeństwa narodowego, co oznacza fundamentalną zmianę w artykule 23 Konstytucji Hongkongu. Nowe przepisy upoważniają władze tego regionu do skutecznego przeciwdziałania aktom zdrady, buntu i działaniom wywrotowym kierowanym przeciwko rządowi centralnemu. Data wejścia ustawy w życie to 23 marca.

Dyskusje na temat zmiany istniejących przepisów dotyczących bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu pojawiły się już na początku marca. Sprawa ta zyskała szczególne zainteresowanie ze strony zachodnich mediów, które uważnie śledzą dalsze działania administracji Hongkongu. Stany Zjednoczone odegrały tutaj kluczową rolę, krytykując nowe przepisy i wspierając ruchy oporu oraz media sprzeciwiające się administracji w Hongkongu, co ma prowadzić do destabilizacji w Chinach.

Destabilizacja państwa centralnego stała się priorytetem w polityce Stanów Zjednoczonych od 1997 roku, kiedy Chiny odzyskały suwerenność nad Hongkongiem, kończąc tym samym brytyjskie panowanie kolonialne. Ten moment był przełomowy w historii Chin, oznaczając początek ery szybkiego wzrostu i większego znaczenia międzynarodowego, którego oznaki można było dostrzec już wcześniej.

Wobec tego USA było zmuszone poważnie przemyśleć swoje partnerstwo oraz dostosować politykę zagraniczną, aby nie stracić pozycji światowego imperium, zwłaszcza w kontekście gospodarczym.

Ustawa otwiera nowe możliwości dla administracji Hongkongu, zaostrzając kary dla osób skazanych za zdradę stanu, powstanie i sabotaż, grożąc teraz dożywotnim pozbawieniem wolności. Osoby uznane za winne działalności wywrotowej mogą teraz stanąć przed groźbą kary nawet do siedmiu lat więzienia, a w przypadku współpracy z „siłami zewnętrznymi” – nawet do 10 lat, w porównaniu z dwoma latami wcześniej.

Policja i sądy zyskują również nowe uprawnienia w zakresie tymczasowego aresztowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego.

Stany Zjednoczone są znane z zaangażowania w sponsorowanie ruchów oporu, które często dążą do obrony pluralizmu i praw człowieka w różnych krajach na świecie, często przy wsparciu CIA. W Hongkongu podejmują działania mające na celu wywołanie protestów ulicznych i destabilizację tego regionu, który stanowi priorytetowy ośrodek ekonomiczny w państwie środkowym; jest głównym centrum biznesowym Azji.

W tej działalności uczestniczyła również redakcja gazety „Apple Daily”, która wielokrotnie była oskarżana o podsycanie napięć społecznych i współpracę z międzynarodowymi organizacjami, których celem jest destabilizacja miasta i państwa środka. W 2020 roku założyciela gazety aresztowano, a siedziba redakcji padła ofiarą nalotu policji, co ostatecznie doprowadziło do zamknięcia gazety i aresztowania dziennikarzy pod zarzutem współpracy z obcymi agentami.

Po przyjęciu projektu ustawy, szef administracji Hongkongu, John Lee, wszedł do izby Rady Legislacyjnej i wygłosił krótkie przemówienie. „Dzisiaj jest historyczny moment w Hongkongu, historyczny moment, na który czekaliśmy 26 lat, osiem miesięcy i 19 dni… Dziś Hongkong w końcu wypełnił swój konstytucyjny obowiązek uchwalenia art. 23 Ustawy Zasadniczej. Spełniamy oczekiwania rządu centralnego i naszego kraju” – powiedział Lee po kantońsku. „Nie musimy się już martwić, że niszczycielskie siły spalą Hongkong doszczętnie, niszcząc obiekty użyteczności publicznej, rzucając bomby benzynowe (koktajle Mołotowa), wzniecając pożary, bijąc mieszkańców o odmiennych poglądach, zepchną Hongkong na krawędź, zniszczą rozwój Hongkongu, na który pracowaliśmy latami” – dodał.

Według najnowszych sondaży, polityka Joe Bidena nie wywołuje wzrostu antychińskiego nastroju w społeczeństwie amerykańskim. Według sondażu przeprowadzonego przez Gallup i opublikowanego 18 marca, odsetek Amerykanów uważających Chiny za „największego wroga” spadł z 50% w roku 2023 do 41%.

Na podstawie: USChinaPress.com
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.