7 krótkich wiadomości ze świata – 05.12.2022

Opublikowano: 05.12.2022 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2289

Przegląd kilku wiadomości z kilku ostatnich dni.

1. Od zeszłego czwartku na Kubie weszły w życie ostre zmiany w kodeksie karnym, które według opozycyjnej dziennikarki Yoani Sanchez „mają zniechęcić opozycję do wszelkiej publicznej krytyki dyktatorskich rządów prezydenta Kuby Miguela Diaza Canela”. Rząd de facto skryminalizował wolność słowa i działalność opozycyjną, aby zapobiec powtórzeniu się wielkich antyrządowych demonstracji z lipca 2021 roku. Sąd Najwyższy utrzymał też karę śmierci dla działalności „zagrażającej bezpieczeństwu państwa”. Przepis jest na tyle ogólnikowy, że można go zastosować wobec każdego.

2. W nocy z czwartku na piątek nieznani sprawcy zastrzelili w Szwecji blogera-imigranta Tumso Abdurachmanowa, który zbiegł z Czeczenii w 2015 roku. Był czeczeńskim opozycjonistą znanym z publicznego krytykowania Ramzana Kadyrowa.

3. Zmarł nagle kolejny sportowiec. Tym razem 17-letni piłkarz Erion Kajtazi z Kosowa. Śmierć dopadła go w czasie meczu FK Trepca i A&N Prizren o mistrzostwo juniorów. Pod koniec pierwszej połowy Kajtazi nagle stracił przytomność i osunął się na murawę. Mimo reanimacji nie udało się uratować mu życia. Oficjalnie zmarł na zawał serca, który od czasów kampanii szczepień na COVID-19 stał się częstą przyczyną zgonów młodych sportowców. Nie podano informacji czy był szczepiony.

4. Obywatele Stanów Zjednoczonych wciąż tracą zaufanie do Pentagonu. Instytut Reagana opublikował wyniki nowego, przeprowadzane co roku badanie stosunku obywateli do sił zbrojnych. Amerykańskiej armii ufa już tylko 48% ankietowanych. W 2018 roku odsetek ten wynosił 70%.

5. W stolicy Malty odbył się kilkutysięczny protest środowisk katolickich przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. Według Reutersa była to największa demonstracja od lat. Aktualnie aborcja jest na Malcie bezwzględnie zakazana — również w przypadku gwałtów i zagrożenia życia matek. Za złamanie zakazu lekarzom na Malcie grozi do 4 lat pozbawienia wolności. Liberalizacja przepisów umożliwi im przerywanie ciąży w celu ratowania życia lub zdrowia ciężarnych kobiet. Protestujący uważają, że otworzy to furtkę do legalizacji aborcji na życzenie.

6. Lesbijka i gej z Kalifornii odnaleźli się i stali się heteroseksualistami. 21-letnia Maren Butler całe życie sypiała z kobietami, a 23-letni James Carrington z mężczyznami. Gdy się spotkali, wybuchła między nimi wielka, heteroseksualna namiętność, ale z małym „ale”. Maren odgrywa rolę „aktywnego samca”, a James „uległej samicy”.

7. Francuscy rodzice i nauczyciele są oburzeni planami wyłączania w zimie szkołom zasilania. Katarzyna Nav-Behti, sekretarz generalna Federacji Związków Zawodowych Powszechnej Edukacji Narodowej, powiedziała, że szkolne klasy po włączeniu rano ogrzewania nie zdążą się ogrzać przed porą obiadową, co negatywnie wpłynie na zdrowie uczniów. Rodzice obawiają się nie tylko o zdrowie dzieci, ale również kto zaopiekuje się najmłodszymi dziećmi, gdy szkoła z powodu mrozu odwoła zajęcia.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: NCzas.com, T.com
Źródło: WolneMedia.net

14

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Dandi1981 05.12.2022 15:27

  Fajny skrot najwazniejszych informacji.
  Oby czesciej sie pojawial bo 1 raz tu widze.

 2. Admin WM 05.12.2022 18:16

  Cieszę się, że komuś się podoba. Ponad godzina pracy. To piąty raz, poprzednie znajdziesz tutaj:

  https://wolnemedia.net/tag/7-krotkich-wiadomosci/

 3. Foxi 06.12.2022 12:49

  Też mi się podobają takie krótkie wieści, robię nawet dodatek z 6 grudnia;

  W Mongolii jakieś ktosie ukradły węgiel warty 12 mld dolarów, w stolicy Ułan Bator wybuchły zamieszki. Mongołowie koczowniczy naród postanowił wkroczyć na drogę Dżyngis Hana i atakują swój pałac rządowy.
  https://t.me/boris_rozhin/71982?single
  Tymczasem w Polsce znikają kopalnie z 74 zostało 17, a i te co zostały są zamykane. Górnicy mają szabelki, ale za garść srebrników pozamykali je do nowych szafek ze sklejki.

 4. Foxi 06.12.2022 13:10

  10 Listopada Black Rock podpisał z UA kontrakt na odbudowę Ukrainy, ani słowa tam o ludności… Wniosek – ludności tam nie potrzebują. Jak dla mnie, ta cała wojna jest po to, aby przepędzić ludność do Polski. Było niedawno info, że Black Rock ogłosił upadłość, czy to był fake news?

  Ernst Wolff twierdzi, że to był raczej manewr strategiczny, plan jest inny. BlackRock obecnie ponosi ogromne straty bo globalny system finansowy jest zepsuty i nie da się go już utrzymać przy życiu na dłuższą metę. Dlatego w tle przygotowywany jest nowy system oparty na cyfrowym pieniądzu centralnym.
  Wiąże się to z upadłością firm, a to z kolejnymi przejęciami, a co za tym idzie jeszcze większym wzrostem potęgi BlackRock w przyszłości.
  Jak wiemy “Państwa” też sa firmami i taka Ukraina jest właśnie doprowadzana do upadku, którego rezultatem będzie jej przejęcie. „Umowa na odbudowę” ? Pewnie coś za coś, dlatego nie potrzebni im sa tam ludzie, stąd mordy lub przesiedlenia do innych państw… Kryzys energetyczny, brak ogrzewania w zimie zwiększy i przyspieszy ten proces wysiedlania.

 5. pikpok 06.12.2022 16:32

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.