Polska złamała Europejską Konwencję

Opublikowano: 18.09.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 623

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w Polsce nie było skutecznego śledztwa w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Tym samym strasburscy sędziowie przyznali rację ojcu zabitego w maju 1983 roku maturzysty, który wniósł skargę do Trybunału w 2011 roku. Leopold Przemyk napisał w niej, że Polska naruszyła art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do życia), bo w kraju nie wyjaśniono śmierci jego syna i nie ukarano winnych. Podkreślał także w tym wniosku, że nie było to pospolite przestępstwo, ale zbrodnia popełniona przez ówczesnych funkcjonariuszy państwowych z powodów politycznych.

Sędziowie strasburscy podjęli decyzję jednomyślnie – nie mieli wątpliwości, że Polska złamała Europejską Konwencję. Trybunał przyznał też Leopoldowi Przemykowi 20 tys. euro zadośćuczynienia.

Przypomnijmy, że w lipcu 2010 roku Sąd Najwyższy uznał, że sprawa śmierci syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej jest przedawniona. Oddalił tym samym kasację od prawomocnego wyroku sądu, który z powodu przedawnienia umorzył sprawę byłego zomowca Ireneusza K., oskarżonego o śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka. Sprawa Ireneusza K. przed różnymi instancjami polskich sądów toczyła się ponad 27 lat.

Jak uważa prof. Ireneusz Kamiński, współautor skargi katyńskiej – decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może mieć znaczenie dla innych tego rodzaju spraw. Postępowania dotyczące zbrodni komunistycznych toczą się bowiem w Polsce dziesiątki lat, nie przynosząc rozstrzygnięć. Czasem kończą się umorzeniem z powodu przedawnienia. Takich postępowań Trybunał w Strasburgu nie może uznać za skuteczne. A do wyjaśnienia okoliczności i ustalenia sprawców zbrodni Polska jest zobowiązana.

Jak przewiduje prawnik, do Trybunału mogą trafić kolejne takie wnioski, związane z wydarzeniami Grudnia’70 na Wybrzeżu i stanem wojennym. Ofiary tamtych represji nawet to zapowiadały. Przypomnijmy, że 12 maja 1983 r. 19-letni Grzegorz Przemyk z kolegą Cezarym F. świętował zdany egzamin maturalny na placu Zamkowym w Warszawie. Nie miał dokumentów i milicjanci zabrali go na komisariat. Tam został ciężko pobity – otrzymał m.in. kilkanaście ciosów w brzuch. Przewieziony do szpitala zmarł po dwóch dniach. Jego pogrzeb był wówczas wielką manifestacją opozycji przeciw komunistycznej władzy.

Sprawców zbrodni nigdy nie rozliczono. W lipcu 1984 roku po wyreżyserowanym przez władze procesie sąd uwolnił od zarzutu pobicia chłopaka milicjantów – Ireneusza K. i Arkadiusza Denkiewicza, dyżurnego komisariatu. Na 2 i 2,5 roku więzienia skazano natomiast za nieudzielenie pomocy pobitemu sanitariuszy, którzy przywieźli Przemyka do szpitala.

Po latach IPN postawił zarzuty byłym milicjantom za utrudnianie śledztwa w sprawie Przemyka oraz zastraszanie Cezarego F. i jego rodziny. Generał Czesław Kiszczak był zaś podejrzany o przekroczenie uprawnień przez utrudnianie śledztwa w latach 1983-84. Odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie.

Ostatecznie pion śledczy IPN umorzył to śledztwo. Uznał, że doszło do przedawnienia karalności czynów będących przedmiotem postępowania. To wynik decyzji Sądu Najwyższego z 2010 roku, który orzekł, że przedawnione są zbrodnie komunistyczne zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Warszawski sąd oddalił też w 2013 r. zażalenia, jakie na decyzję u umorzeniu śledztwa IPN złożyli Leopold Przemyk, Cezary F. oraz były adwokat matki Przemyka mecenas Maciej Bednarkiewicz.

Autor: Ewa Łosińska
Źródło: Niezależna


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. toya 19.09.2013 04:49

    Polska NIERZĄDEM STAŁA, STOI i…. może się nie podnieść jak tak dalej będzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.