Zwycięstwo chińskiej dyplomacji na Bliskim Wschodzie

Opublikowano: 12.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1926

Elektryzującą stała się wiadomość z 10 marca 2023 r. o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Arabią Saudyjską i Iranem. Po sześciodniowych rozmowach w Pekinie, oraz siedmioletniej wzajemnej wrogości, oba państwa gotowe są do przywrócenia relacji na poziomie otwarcia ambasad w Rijadzie i Teheranie. Przez lata uważane za państwa rywalizujące przekonały się, że podzielony Bliski Wschód ma mimo bogactw naturalnych niewielkie znaczenie, albo poddany grabieży surowców, niszczony jest wojnami.

Dyplomacja chińska podjęła się mediacji między zwaśnionymi dotychczas państwami. Po pięciu turach rozmów czynnik gospodarczy przesądził o przyjęciu wspólnego stanowiska. Oficjalnie wiadomość przekazały państwowe ośrodki informacji Iranu i Arabii Saudyjskiej. W mediach pokazano materiał wideo i wspólne zdjęcie, na którym są Ali Shamkhani – Sekretarz Rady Najwyższej Bezpieczeństwa Narodowego Iranu, saudyjski doradca bezpieczeństwa narodowego Musaad bin Muhammed al-Aiban oraz najwyższy rangą dyplomata Chin – Wang Yi.

Po zgodnym przyjęciu decyzji przedstawiciele spotkali się na rozmowie poświęconej wymianie ambasadorów, co nastąpi w najbliższych dwóch miesiącach.

Ali Shamkhani wyraził zadowolenie z możliwości rozpoczęcia pracy nad stabilizacją regionu i starań o zapewnienie interesu państw po okresie wyczerpujących napięć stworzonych przez państwa, które pojawiły się w regionie bez zgody jego mieszkańców. Podkreślił, że zapewne zaistnienie zgody i podpisane porozumienie jednoczące świat islamski wzbudzi rozczarowanie w kręgach syjonistycznych.

Ze swej strony Wang Yi pogratulował stronom z całego serca przyjęcia mądrego kroku. Zaznaczył, że Chiny popierają zasługującą na szacunek szczerość obu stron. W opublikowanym wspólnym oświadczeniu Arabii Saudyjskiej i Iranu oba państwa zobowiązują się respektować wzajemnie suwerenność każdego z nich i nie mieszać się w sprawy wewnętrzne.

Ponadto, jak głosi oświadczenie, Rijad i Teheran zgodziły się na współpracę w zakresie bezpieczeństwa wynikającego z porozumienia z 2001 roku. Oznacza to podjęcie działań kładących kres wojnom wyniszczających od lat państwa półwyspu.

Sukces dyplomacji docenili natychmiast obserwatorzy państw bliskowschodnich, mając nadzieję, że przyniesie on wreszcie stabilizację w Jemenie, Syrii, Libanie i Iraku.

Nie bez znaczenia była wcześniejsza wizyta XI Jinpinga, który ukazał zasadność budowania zgody przez pryzmat rozwoju gospodarczego.

Na marginesie, warto przypomnieć wzgardliwe potraktowanie propozycji pokojowej Wang Yi sugerowanej Europie podczas posiedzenia przedstawicieli OBWE poświęconego konfliktowi na Ukrainie. Skąpani w ogniu cudzej wojny przywódcy europejscy czują się lepiej.

Opracowanie: Jola
Źródło zagraniczne: YouTube.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Baltazar Bombka 12.03.2023 09:11

    No to CIA będzie miało teraz ręce pelne roboty w tamtym regionie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.