Areszt domowy niczym więzienie

Opublikowano: 04.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 709

BIAŁORUŚ. Spośród 30 osób zatrzymano pod zarzutem organizowania demonstracji, które wybuchły 19 grudnia ubiegłego roku w Mińsku, dwoje, Natalia Radzina i Sergei Waznjak, zostało zwolnionych za kaucją. Uładzimir Niaklajeu i Iryna Khalip nadal pozostają w areszcie domowym. Aleksander Atroszczenkau został dopisany do listy więźniów sumienia.

Po swoim zwolnieniu Natalia Radzina napisała na opozycyjnej stronie serwisu internetowego Karta 97: „Jestem wolna tylko dzięki wam. Dzięki każdemu działaczowi praw człowieka, każdemu politykowi i dziennikarzowi, który popierał mnie – choćby tylko i słowem. Jestem wolna dzięki wam, waszemu wsparciu i waszym modlitwom. Nie jestem mitologiczną bohaterką, to wy wspólnie tworzycie siłę nie do pokonania, wpływacie na wydarzenia na świecie”.

Sergei Waznjak wypowiedział się na temat warunków w więzieniu: „Nie byłem traktowany w specjalny sposób. Warunki były tak samo złe dla każdego. Centrum zatrzymań jest zatłoczone. To niewiarygodne, że w XXI wieku podejrzani , którzy wciąż mogą zostać oczyszczeni z zarzutów, są przetrzymywani w takich warunkach”.

29 stycznia o godzinie 22.35 Uładzimir Niaklajeu został przetransportowany do swojego mieszkania. Dziennikarze przy tym obecni usłyszeli: „Dziękuję wam wszystkim! Jestem bardzo wdzięczny za wasze wsparcie”. Iryna Khalip powróciła do domu, do rodziców i syna Danika.

Warunki aresztu domowego Iryny Khali i Uładzimira Niaklajeu można określić jako drakońskie: nie mogą opuścić mieszkania, otworzyć drzwi, podejść do okna ani odebrać telefonu, a w ich mieszkaniach nieustannie przebywa dwóch funkcjonariuszy KGB.

Takie warunki są uznane przez Amnesty International za więzienne, w związku z czym oboje Niklajeu i Khalip są w dalszym ciągu uważani za więźniów sumienia.

Amnesty International potwierdziła, iż Aleksander Atroszczankau, rzecznik prasowy Andreja Sannikaua, jest również więźniem sumienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inni zatrzymani – o których Amnesty International nie była jeszcze w stanie zgromadzić wystarczających informacji – także są więźniami sumienia.

Tłumaczenie: Barbara Pawłowska
Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.