Związki biorą się za korporacje dostarczające jedzenie

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1159

Związki zawodowe zaczynają aktywizować pracowników platformowych i biorą się za wielkie korporacje. Czy algorytmy zderzą się wreszcie ze zorganizowanym sprzeciwem? Czy zbliża się koniec dobrej passy dla Ubera i Bolta w Polsce?

Konfederacji Pracy Młodych – działająca w ramach OPZZ Konfederacja Pracy, jednego z większych i aktywniejszych związków zawodowych w Polsce – zrzeszająca młode pracownice i pracowników, przez dwa dni będzie prowadzić akcję zamawiania jedzenia, by dzięki temu mieć możliwość rozmawiać z dostawcami o warunkach pracy w jednej z najmniej uregulowanych branż w Polsce.

12 i 13 września pod budynkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) w Warszawie pojawi się punkt, w którym dostawcy jedzenia będą mogli odpocząć i zjeść dowożone przez nich samych posiłki. Akcja organizowana przez Konfederację Pracy Młodych ma na celu dotarcie do tych pracowników, którzy jak twierdzą związkowcy,
stanowią grupę szczególnie zagrożoną brakiem ochrony ze strony polskiego prawa pracy.

To jedna z pierwszych tak poważnie zaplanowanych i skoordynowanych prób dotarcia związków zawodowych do pracowników tej stosunkowo nowej branży w Polsce. Zdaniem związkowczyń i związkowców korporacje platformowe przez lata wykorzystywały brak regulacji obowiązujących w tym segmencie rynku zatrudnienia, fałszywie przedstawiając swoich pracowników jako samodzielnych zleceniobiorców i przedsiębiorców. To zaś odbierało pracownikom należne im prawa i ochronę wynikające z polskiego prawa pracy. Wśród trapiących pracowników problemów wymieniają m.in. brak ubezpieczenia, brak zabezpieczenia społecznego, problemy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

Branża platformowa rzadko kiedy oferuje bowiem zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Kurierzy zatrudnieni w firmach takich jak Bolt czy Pyszne.pl funkcjonują najczęściej w ramach umowy zlecenia bądź umów B2B, powszechnie znanych jako umowy śmieciowe. Jako że rynek pracy platformowej nie doczekał się w Polsce stosownych regulacji w kwestii warunków zatrudnienia, o wynagrodzeniu przysługującym kurierom decyduje często algorytm, którego dokładne funkcjonowanie nie jest żadnemu pracownikowi znane. Konfederacja Pracy stawia sprawę jasno – dość wykorzystywania popularnych aplikacji przeciwko prawom pracowniczym!

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.