Zrównać wiek emerytalny!

Opublikowano: 19.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 3

PiS dotrzymał obietnicy wyborczej i obniżył wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Była to jedna ze sztandarowych obietnic partii rządzącej. Jednak półtora roku po wyborach ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego rzadko chwali się jej realizacją, a na dodatek rząd co kilka tygodni przedstawia propozycje, mające na celu realne…. wydłużenie wieku emerytalnego. Skąd taki zwrot?

Obniżając wiek emerytalny, PiS zapomniał poinformować wyborców, że przy okazji radykalnie obniży im poziom emerytur. Polski system emerytalny opiera się na zasadzie, zgodnie z którą pracujący w latach aktywności zawodowej odkładają składki, zbierając kapitał, który w momencie przejścia na emeryturę jest dzielony przez dalsze oczekiwane trwanie życia. Niższy wiek emerytalny przy tej zasadzie musi oznaczać, że świadczenia będą niższe – dla kobiet nawet o 70 proc.

Co gorsza, PiS podejmuje szereg działań prowadzących do dezaktywizacji zawodowej kobiet – zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, świadczenie 500+ bez rozbudowy opieki żłobkowej i przedszkolnej, promowanie dla tradycyjnych ról płciowych. W Polsce już teraz około 15 pkt proc. mniej kobiet niż mężczyzn jest aktywnych zawodowo i pracujących, a zróżnicowanie wieku emerytalnego jeszcze tę różnicę zwiększy. Obecnie mężczyźni średnio przepracowują w naszym kraju 35,3 lat, a kobiety zaledwie 29,9 lat, czyli prawie najmniej w UE. Jednocześnie mężczyźni mają średnio o 800 zł wyższą emeryturę niż kobiety – jeżeli zostaną zachowane obecne trendy, za kilkanaście lat różnica przekroczy 1500 zł.

Przy podnoszeniu wieku emerytalnego przez koalicję PO-PSL związki zawodowe słusznie wskazywały, że najpierw należy przygotować program aktywizacji zawodowej seniorów i poprawić jakość zdrowia Polaków i Polek, a dopiero później ewentualnie podnosić wiek emerytalny. Niestety ich nie posłuchano. Dlatego wydaje się, że polskie społeczeństwo wciąż nie jest gotowe, aby pracować aż do 67 roku życia. Optymalnym rozwiązaniem byłby wiek 63-64 lat.

Natomiast nie ma żadnych przesłanek na rzecz różnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i trudno zrozumieć, dlaczego środowiska lewicowe w Polsce nie domagają się zrównania go. Jedynym argumentem na rzecz wcześniejszego wieku emerytalnego kobiet jest patriarchat – kobiety mają późno rozpoczynać karierę zawodową z powodu opieki nad swoimi dziećmi i wcześnie ją kończyć ze względu na opiekę nad wnukami. Ze względu na krótki staż pracy mają mieć znacznie niższe pensje od mężczyzn i utrudniony dostęp do prestiżowych stanowisk. Najpierw mają być dobrymi matkami, a potem dobrymi babciami, liczącymi na łaskawe wsparcie córek i synów za pomoc przy wychowywaniu wnuków. To model patriarchalny, zarazem szkodliwy dla gospodarki i kondycji finansów publicznych.

Kobiety i mężczyźni powinni być tak samo traktowani na rynku pracy, powinni mieć równe pensje, w równym stopniu angażować się w opiekę nad dziećmi i mieć równy wiek przechodzenia na emeryturę. Rząd nie powinien na siłę uszczęśliwiać kobiety niższym wiekiem emerytalnym, a w praktyce przedwcześnie wyrzucać je z rynku pracy, sprowadzać do ról opiekuńczych i skazywać na biedną starość.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szaman
Użytkownik
Szaman

Tak ! mężczyźni powinni też na równi z kobietami rodzić dzieci, mieć okres, chorować na te same choroby i w ogóle wyglądać tak samo :P

Co za lewackie brednie. Ale ok zgadzam się zrównajmy to ale dlaczego w górę?! To to jest jakiś przywilej pracować dłużej? śmieszne! Skoro jedyny powód dla którego ludzie mają pracować tak długo to niskie emerytury to możne w końcu PODNIESIONE zostaną płace albo ZAPEWNIONA emerytura podstawowa dla seniorów?!

Nie dość że przez całe życie z ludzi robi się niewolników harujących za śmieszne grosze to jeszcze cały czas chce im się odebrać lata zasłużonego odpoczynku na starość i wcisnąć jeszcze więcej niewolniczej pracy. To jest po prostu obłęd.

janpol
Użytkownik

Już samo pojęcie wiek emerytalny to “lewackie brednie”. W społeczeństwie gdzie będzie realizowana idea BDP wszystkie te pojęcia będące “lewackimi bredniami” (np. wiek emerytalny, płatne urlopy, płaca minimalna itd.) będą bezużyteczne a obywatele (pracodawcy i pracownicy) będą sami decydować o tym jakie i na jak długo będą zawierać umowy o pracę (co oczywiście nie wyklucza roli związków zawodowych, umów czy ubezpieczeń grupowych, ramowych regulaminów czy nawet normalnie i realnie stworzonego Kodeksu Pracy).

Waldorfus
Użytkownik

Nienarodowy so-cja-lizm: W genderstanie nowego porządku świata

Po za tym kobiety powinny iść jeszcze pracować w kopalni na dołku razem z mężczyznami, aż do śmierci. No bo jakżeż to… – nowoczesna „lewicowa” kobieta ma rodzić dzieci?… A resztę tych bachorów które mają się dopiero narodzić – wyrżnąć w pień!

Od teraz zamiast ludzi, będą rodzić się tylko drzewa: szyszszszko… szyszyszko… szyszkokoko ka ka…

gajowy
Użytkownik
gajowy

Przypominam przedmówcom że to kobiety żyją dłużej od mężczyzn. I to dość znacząco. Nie rozumiem dlaczego miałyby przechodzić na emeryturę wcześniej. Ponadto nawet przy równym wieku emerytalnym i tak będą pracować krócej bo po drodze załapią się na macierzyńskie – którego przecież nikt nie chce im zabrać.

janpol
Użytkownik

Nie prawda, jak się okazuje. Kobiety może faktycznie mają odporniejsze organizmy (bo mniej wysilone – znawcy silników samochodowych zrozumieją – chociaż ciąża, poród i połóg to bardzo duże obciążenie – fakt niezaprzeczalny) ale w rejonach gdzie ludzie żyją spokojnie (stosunkowo bezstresowo), klimat jest łagodny, wody i powietrze czyste, dostępność naturalnych pokarmów jest łatwa przez cały rok (i co ciekawe proporcja w pożywieniu 20%/80% pokarmów zwierzęcych i roślinnych jest zachowana) a, co bardzo ważne, nie ma zjawiska nazywanego: “nadumieralność mężczyzn” (nałogi, ryzykowne zachowania, wypadki…) to mężczyźni żyją tak samo długo jak kobiety. Takimi miejscami, gdzie można to zaobserwować są np. wyspiarskie populacje na Sardynii i Okinawie.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ