Znów zbadają labirynty pod meksykańską piramidą

Opublikowano: 20.09.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Archeolodzy zaczęli badania starożytnej świątyni Majów na cześć Kukulkana – według ich wierzeń, stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji. Zbadane zostaną także inne ruiny Chichen Itzá – prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów na półwyspie Jukatan. Użyte zostaną specjalnie zmodyfikowane radary, które mają na celu wyszukanie tajemnych przejść i ukrytych komnat.

Tak jak eksperci z Egiptu odkrywają wnętrza piramid dzięki specjalnym urządzeniom, tak badacze z Meksyku zaczęli odkrywać starożytną miejscowość Chichen Itzá – przy użyciu zaawansowanych narzędzi archeologicznych. Prowadzone są najbardziej szczegółowe badania zabytków w ciągu ostatnich 50 lat.

Eksperci będą używać technologii georadaru (GPR) – wysokorozdzielczej, mobilnej metody geofizycznej, opartej na emitowaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu krótkich do ultrakrótkich fal radiowych, aby lokalizować przejścia w sposób nieinwazyjny. Ponadto, na kilku kajakach zostaną zamontowane sonary, które zbadają cenoty – naturalne studnie krasowe, utworzonej w skale wapiennej, które są połączone z podziemnymi zasobami wody gruntowej, co pomoże zidentyfikować podziemne systemy wodne.

„Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie pomoże nam zrozumieć to miejce w sposób, który wcześniej nie był możliwy” – mówi Guilermo de Anda, archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku – „Liczę, że dowiemy się wreszcie, czy lokalne legendy Majów o rozwiniętym świecie podziemnym są prawdziwe”.

Legendy Majów mówią o wodnych labiryntach, położonych głęboko pod piramidą Kukulkana i podejrzewa się, że w samym sercu struktury znajdują się ukryte komnaty. W języku Majów, Chichen Itzá oznacza „Źródła Ludu Itzá”, odnoszące się do Najświętszego Cenote – wielkiego, naturalnego źródła, które starożytni mieszkańcy Jukatanu uważali za jedno z głównych wejść do podziemi, będącym domem wielu bogów.

Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: paula_mondragon (CC0)
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ