Znów zbadają labirynty pod meksykańską piramidą
Archeolodzy zaczęli badania starożytnej świątyni Majów na cześć Kukulkana – według ich wierzeń, stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji. Zbadane zostaną także inne ruiny Chichen Itzá – prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów na półwyspie Jukatan. Użyte zostaną specjalnie zmodyfikowane radary, które mają na celu wyszukanie tajemnych przejść i ukrytych komnat.
Tak jak eksperci z Egiptu odkrywają wnętrza piramid dzięki specjalnym urządzeniom, tak badacze z Meksyku zaczęli odkrywać starożytną miejscowość Chichen Itzá – przy użyciu zaawansowanych narzędzi archeologicznych. Prowadzone są najbardziej szczegółowe badania zabytków w ciągu ostatnich 50 lat.
Eksperci będą używać technologii georadaru (GPR) – wysokorozdzielczej, mobilnej metody geofizycznej, opartej na emitowaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu krótkich do ultrakrótkich fal radiowych, aby lokalizować przejścia w sposób nieinwazyjny. Ponadto, na kilku kajakach zostaną zamontowane sonary, które zbadają cenoty – naturalne studnie krasowe, utworzonej w skale wapiennej, które są połączone z podziemnymi zasobami wody gruntowej, co pomoże zidentyfikować podziemne systemy wodne.
„Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie pomoże nam zrozumieć to miejce w sposób, który wcześniej nie był możliwy” – mówi Guilermo de Anda, archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku – „Liczę, że dowiemy się wreszcie, czy lokalne legendy Majów o rozwiniętym świecie podziemnym są prawdziwe”.
Legendy Majów mówią o wodnych labiryntach, położonych głęboko pod piramidą Kukulkana i podejrzewa się, że w samym sercu struktury znajdują się ukryte komnaty. W języku Majów, Chichen Itzá oznacza „Źródła Ludu Itzá”, odnoszące się do Najświętszego Cenote – wielkiego, naturalnego źródła, które starożytni mieszkańcy Jukatanu uważali za jedno z głównych wejść do podziemi, będącym domem wielu bogów.
Autorstwo: Scarlet
Zdjęcie: paula_mondragon (CC0)
Źródło: InneMedium.pl