Zniszczono „małą syrenkę-parówkę” ze stawu Tjörnin

Opublikowano: 09.12.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3149

Kontrowersyjna falliczna rzeźba „Litla Hafpulsan” (dosłownie „mała syrenka hot-dog”), nawiązująca do słynnej Małej Syrenki w Kopenhadze, została zniszczona.

Dzieło Steinunn Gunnlaugsdóttir było częścią festiwalu Cycle Art Festival i od końca października stało w stawie Tjörnin w Reykjaviku.

Było krytykowane przez niektórych za to, że nie należy do „sztuk pięknych”. Ale oczywiście nie to było celem artystki, która wyjaśniła, że hot-dog to metafora demokracji na Islandii – koncepcja, z którą artystka pracuje od lat. Rzeźba była również wkładem w obchody 100-lecia suwerenności Islandii w tym roku.

Wczoraj przechodzień wcześnie rano dostrzegł połamane kawałki rzeźby, które leżały w krzakach w pobliżu stawu, zrobił im zdjęcie i wysłał do Reykjavík Grapevine. Nie jest jasne, czy był to akt wandalizmu, czy też zniszczenia tego dokonano z pobudek politycznych. Do rzeźby można było się dostać, gdy staw Tjörnin był zamarznięty.

Steinunn jest znana ze swoich związków z islandzką grupą anarchistyczną, która wielokrotnie naraziła się policji. Była to jedna z najbardziej aktywnych grup protestujących przeciwko projektowi zapory wodnej Kárahnjúkavirkjun na początku XXI wieku.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Na podstawie: Grapevine.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. maciek 10.12.2018 01:31

    Może hot dog nie był z psa tylko z wieprzowiny i się jakiś głodny uchodźca zdżaźnił?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.