Znikająca wyspa

Opublikowano: 24.11.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 806

Australijscy naukowcy poinformowali, że wyspa, która jest zaznaczona na wielu mapach, w tym na Google Maps i Google Earth, nie istnieje. Uczeni z University of Sydney postanowili sprawdzić kawałek lądu oznaczony na Google Maps jako Sandy Island. Miał się on znajdować na francuskich wodach terytorialnych, pomiędzy Australią a Nową Kaledonią.

Naukowców zdziwiło, że w miejscu, które na mapach znajdujących się na statku badawczym opisano jako pełen ocean o głębokości 1400 metrów, wiele map pokazuje wyspę. Gdy dotarli na miejsce, okazało się, że wyspy nie ma. Na różnych mapach jest ona zaś pokazywana od co najmniej 10 lat.

Uczeni chcą teraz prześledzić mapy, by dowiedzieć się, jak nieistniejąca wyspa na nie trafiła. Rzecznik prasowy Australijskiej Służby Hydrograficznej, która jest odpowiedzialna za tworzenie map morskich, stwierdził, że co prawda w mapach lądowych czasem dodaje się nieistniejące ulice, by uniknąć oskarżeń o plagiat, ale nie robi się tego w przypadku map morskich.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: BBC
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Rozbi 24.11.2012 11:41

    że co prawda w mapach lądowych czasem dodaje się nieistniejące ulice, by uniknąć oskarżeń o plagiat,

    Buhaha – to już prawo patentowe i własności intelektualnej już doszło do takich absurdów iż można splagiatować mapę.. no pięknie, pięknie.

  2. 23 24.11.2012 18:03

    lost 🙂

  3. khonsu 25.11.2012 00:15

    @Rozbi
    Uważasz może że nie można? A co jest niezwykłego w splagiatowaniu mapy? Zrobić mapę samemu. O to jest dopiero wysiłek. I fakt że geografia jest z grubsza niezmienna nie zmienia tu wiele.

  4. aZyga 25.11.2012 00:27

    co jest niezwykłego w splagiatowaniu mapy? A to,że jest niezmienna – przynajmniej do czasu zmian.Myślisz, że na jednej mapie ul.Wolności skręca w prawo, a na drugiej w lewo i wszystko jest OK ?

  5. Pooky 29.11.2012 14:31

    A’propos map – czy ktoś wie dlaczego Quttinirpaaq National Park of Canda jest zamazany na mapach Google? Znajduje się na północnych krańcach Kanady, na północy-zachód od Grenlandii. Widać wyraźnie w którym miejscu linia zdjęć satelitarnych styka się z jakąś białą “nakładką graficzną”.
    Ktoś ma pomysł dlaczego?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.