Znaleziono świetnie zachowanego nosorożca włochatego

Opublikowano: 01.01.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1218

W Jakucji odkryto świetnie zachowanego nosorożca włochatego (Coelodonta antiquitatis). Naukowcy wspominają, że widać np. okrywę włosową czy fragment tkanki tłuszczowej. Obok nosorożca leżał jego róg. Rosyjskie media podały, że zwierzę zostało odsłonięte przez topniejącą wieczną zmarzlinę w sierpniu. Naukowcy musieli jednak poczekać, aż lodowe drogi staną się przejezdne i będzie można dostarczyć ciało do badań w laboratorium.

W tylnej części ciała zachowały się prawdopodobnie genitalia i część jelit. Jeśli tak rzeczywiście jest, „być może uda się zbadać odchody [treść pokarmową], co pozwoli odtworzyć paleośrodowisko z tego okresu. Zachował się też niewielki róg; to rzadkie, bo [zwykle] ulega on dość szybkiemu rozkładowi” – powiedział w wywiadzie udzielonym Yakutia 24 TV Walery Płotnikow, paleontolog z Akademii Nauk Jakucji.

Wg niego, w momencie śmierci nosorożec miał ok. 3-4 lat. „Jeśli posłużymy się analogią do współczesnych nosorożców, które żyją 40-50 lat, mamy do czynienia z młodocianym osobnikiem. Okres laktacji się zakończył i samiec żywił się […] roślinami, ale zapewne [nadal] żył u boku matki”. Ponieważ młodzik był dobrze odżywiony, nie padł z głodu, ale jak dywaguje Płotnikow, utonął w wąwozie czy bagnie.

Ciało ma być dostarczone do Jakucka, gdzie w styczniu zostanie poddane badaniom. Wezmą w nich udział specjaliści z Jakucji i Moskwy. Później nosorożec trafi do Sztokholmu. „Od dawna współpracujemy z prof. Love Dalénem [z Wydziału Bioinformatyki i Genetyki Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej]. Jest gotów, by znów wziąć aktywny udział w badaniach”.

Na razie naukowcy oceniają, że nosorożec pochodzi sprzed 20-50 tys. lat. Precyzyjniejsze wartości będzie można podać po datowaniu radiowęglowym.

Ciało młodego zwierzęcia znaleziono na brzegu rzeki Tiriechtiach (Тирехтях) w usłusie abyjskim.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Yk24.ru
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.