Rośnie populacja afrykańskich nosorożców czarnych

Opublikowano: 22.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 222

Najnowsze dane pokazują, że populacja krytycznie zagrożonych afrykańskich nosorożców czarnych powoli się powiększa. Liczba osobników żyjących na wolności wzrosła z ponad 4800 do 5600 w latach 2012–2018.

Czarne nosorożce występują w buszu południowej Afryki i odgrywają istotną rolę w ekosystemie, a także zapewniają źródło dochodu dzięki ekoturystyce. W latach 2012-2018 populacja nosorożca czarnego wzrosła o około 2,5% – z nieco ponad 4800 osobników żyjących na wolności do ponad 5600 zwierząt. Eksperci twierdzą, że wzrost ten wynika ze strategii egzekwowania prawa i skutecznego zarządzania populacją.

W ubiegłym miesiącu Departament Środowiska, Leśnictwa i Rybołówstwa poinformował o spadku kłusownictwa nosorożców w Afryce Południowej dzięki programom przeciwdziałającym kłusownictwu ukierunkowanemu na handel dzikimi zwierzętami. Liczba nosorożców utraconych z powodu kłusownictwa spadła z 769 w 2018 r. do 594 w następnym roku.

„Podczas gdy nosorożce w Afryce nie są całkowicie zabezpieczone przed wyginięciem, powolne odbudowywanie populacji nosorożców czarnych jest świadectwem ogromnych wysiłków poczynionych tej sprawie” – powiedział Dr Grethel Aguilar, pełniący obowiązki dyrektora generalnego Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Aguilar dodaje, że obecne środki przeciwdziałające kłusownictwu i polityka zarządzania populacją mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dalszego wzrostu populacji czarnych nosorożców.

Nosorożce są w dużej mierze zagrożone działalnością człowieka, taką jak kłusownictwo oraz niepokoje społeczne. W szczególności narażone są nosorożce czarne, które posiadają dwa rogi, co czyni je głównym celem nielegalnego handlu.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody twierdzi, że obecny powolny wzrost populacji jest niezwykle optymistycznym znakiem. Trend ten jest jednak wciąż zależny od restrykcyjnych działań ochronnych.

Autorstwo: B
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.