Zmiany w polu magnetycznym są 10 razy szybsze niż sądzono

Opublikowano: 08.07.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 470

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, ujawniło że zmiany kierunku pola magnetycznego Ziemi zachodzą nawet 10-krotnie szybciej niż zakładały szacunki. Co może powodować tak wielką dysproporcję między teoriami a stanem faktycznym?

Autorzy badania, dr Chris Davis z University of Leeds i Catherine Constable z Institute of Oceanography w Kalifornii porównali komputerowe modelowanie pola magnetycznego Ziemi z niedawno opublikowaną rekonstrukcją zmian w ziemskim polu jakie zachodziły w ciągu ostatnich 100 000 lat. Ich zdaniem, odkryte szybkie zmiany, są związane z lokalnym osłabieniem pola magnetycznego.

Oznacza to, że zmiany te z reguły zachodzą w czasie, gdy pole ma przeciwną biegunowość lub podczas przesunięć geomagnetycznych. Najbardziej uderzającym przykładem zawartym w ich badaniach, jest gwałtowna zmiana kierunku pola geomagnetycznego o około 2,5 stopnia rocznie 39 000 lat temu. Zmiana wynikała ze słabego natężenia pola w ograniczonym obszarze przestrzennym u zachodniego wybrzeża Ameryki Środkowej i nastąpiła po odwróceniu pola magnetycznego Ziemi około 41 000 lat temu.

Zgodnie ze słowami dr. Davisa: „Mamy bardzo niepełną wiedzę o naszym polu magnetycznym do 400 lat temu. Ponieważ te szybkie zmiany są jednymi z najbardziej ekstremalnych form zachowania się płynnego rdzenia, mogą one dostarczyć ważnych informacji o zachowaniu głębokich warstw Ziemi”

Zdaniem naukowców zadanie jakie stoi przed współczesną nauką jest dość trudne. Nie dysponujemy sposobem aby stwierdzić, czy symulacje komputerowe pola magnetycznego dokładnie odzwierciedlają fizyczne zachowanie pola geomagnetycznego. Dalsze badania zmieniającej się dynamiki w tych symulacjach oferują jednak użyteczną strategię do dokumentowania. Być może kiedyś pozwoli ona na lepsze zrozumienie procesów, które jak narazie wymykają się naszemu zrozumieniu.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.