Odkryto tajemnicę nagłych odwróceń pola magnetycznego Słońca

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1550

Astronomowie byli w stanie dowiedzieć się, dlaczego pole magnetyczne Słońca okresowo zmienia swoją lokalną konfigurację. O osiągnięciu informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

W latach 1970. niemiecko-amerykańskie sondy Helios zbadały Słońce z trajektorii przelotu i zarejestrowały nagłe lokalne odwrócenie pola magnetycznego Słońca. Te tajemnicze odwrócenia były zawsze nagłe i tymczasowe, trwające od kilku sekund do kilku godzin, zanim linie magnetyczne powróciły do ​​pierwotnego kierunku.

Teraz naukowcy odkryli naturę tego zjawiska za pomocą sondy Parker Solar Probe uruchomionej w 2018 roku. Potwierdzili hipotezę, zgodnie z którą zmiana wektorów indukcji magnetycznej związana jest z formą pola w kształcie litery S.

Instrument Metis blokuje główne światło słoneczne i fotografuje bliskosłoneczną plazmę, która składa się z naładowanych cząstek reagujących na pole magnetyczne. Z jego pomocą naukowcy uzyskali obraz korony słonecznej, który ukazywał załamanie w kształcie litery S w plazmie koronowej.

Porównując ten optyczny obraz z równoczesnym ultrafioletowym obrazem samej gwiazdy, astronomowie zauważyli, że załamanie znajduje się powyżej aktywnego obszaru AR 12972. Takie aktywne regiony są związane z plamami słonecznymi i aktywnością magnetyczną Słońca.

W rezultacie eksperci doszli do wniosku, że lokalna zmiana wektorów pola magnetycznego jest związana z oddziaływaniem momentów magnetycznych różnych przepływów plazmy słonecznej, które ostatecznie generują przedziwne linie siły. Autorzy mają nadzieję, że to odkrycie pomoże dokładnie zrozumieć, w jaki sposób powstaje wiatr słoneczny, kierowany przez podobne pola magnetyczne.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.