Zmiana na Węgrzech w celu obalenia Orbana?

Opublikowano: 23.02.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 3245

Komisja Europejska zamierza wszcząć dochodzenie w sprawie naruszenia praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Reżim w Kijowie pozbawił prawa do posługiwania się własnym językiem mniejszość węgierską. 156 000 Węgrów mieszka na Ukrainie, podobna liczba – 150 000 Rumunów, 250 000 Mołdawian i wiele tysięcy Rosjan. Do niedawna mogli porozumiewać się, używając swego języka ojczystego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski z 1 stycznia 2023 roku ustanowił nowe prawo zobowiązujące wszystkich mieszkańców Ukrainy do wyłącznego porozumiewania się językiem ukraińskim we wszystkich miejscach publicznych, w tym w szkołach.

Ostatnio ukazał się raport o obowiązkowym poborze do wojska mniejszości etnicznych. Peter Szijarto – węgierski minister spraw zagranicznych ostro zareagował na przymus, z jakim traktuje się mieszkańców Zakarpacia. Zaznaczył: „To nie nasza wojna, żeby zmuszać naszych rodaków, by walczyli z Rosjanami, bo sami ucierpią. Nasi rodacy są stygmatyzowani i krytykowani z tego powodu”. Dyplomata zażądał jak najszybszego rozwiązania problemu. Zaznaczył, że jeśli Rada Europy nie zajmie się sprawą, Węgry skierują ją do Trybunału Praw Człowieka.

Filmy ukazują uliczne sceny pobicia osób przymuszanych do służby w wojsku i potwierdzają – nie chcesz walczyć dobrowolnie z nami, to będziesz zmuszony.

Węgry jako kraj członkowski NATO nie zgadzają się na uczestnictwo Szwecji w sojuszu. Krytykują Ukrainę za przymusowe wcielanie węgierskiej mniejszości do armii, by walczyła w wojnie zastępczej NATO. Od dawna niezależność polityki Viktora Orbana jest przedmiotem krytyki eurocentrystów, choć jednoznacznie całkiem niedawno wygrał on wybory. To wystarczy, by niepokornemu zafundować zmianę rządu, bo jakże można być tak niesubordynowanym. Nikt inny nie zrobi tego lepiej od Stanów Zjednoczonych.

Przed tygodniem USAID – organizacja pozarządowa z budżetem 27 milionów dolarów oddelegowała Samanthę Power, która wykonując wcześniej niejeden zawód, zaczęła właśnie przygotowywać grunt do „zmiany reżimu na Węgrzech”. Rolą USAID jest pomagać krajom stawać się bardziej demokratycznymi. W ich stylu leżą debaty, stypendia dla młodych obiecujących na pobyt w amerykańskiej kuźni liderów. Potem mocują najbardziej lojalnych w ławach parlamentarnych lub na stanowiskach kluczowych kolejnych państw kolonizowanych. Ujmując najkrócej USAID ma receptę na amerykanizację. Zamiast wysłać panią Power na Ukrainę – najbardziej skorumpowanego rządu jeszcze przed wojną co potwierdzały media, wolą mieszać na Węgrzech. „The Guardian” pisał z ubolewaniem o państwowej kontroli wszystkich mediów, gospodarki, cenzurze, zakazie posługiwania się językiem ojczystym jeszcze przed wojną, która tylko zaostrzyła rzeczywistość. Teraz charyzma prezydenta pilnującego, by wojna trwała jak najdłużej, przesłania wszystkie nieprawości.

Strategia pani Samanthy to inicjowanie lokalnej działalności rozpoczęte akurat w dzień świętego Walentego (jest taka choroba) w taki sposób, by powstało społeczeństwo obywatelskie. Soros, jako żywo. Oczywiście z zaznaczeniem, że wszyscy razem tego dokonają, korzystając z kluczowych haseł demokracji, zachowując szacunek dla godności wszystkich. Słowa jak słowa -puste, ale w co później przeistoczą rzeczywistość, wystarczy spojrzeć wokół. Najlepsze jest pouczanie amerykańskie innych o czymś, co od dawna przestało być praktyką wobec ich własnych obywateli. Mówienie o niezależnych mediach, gdy CNN nie różni się od MSNBC, a rząd wydaje zalecenia szefom mediów społecznościowych, jest farsą. Niszczenie cudzej i rodzimej własności służy podporządkowaniu strachem i wyrobieniu zasady milczenia poddanych. Drakońskie sankcje i wojny dla rozsmakowanych w bezwzględności ma zazwyczaj tak łagodny początek, jaki uprawia Samantha Power. Ona nie widzi nieszczęścia Syryjczyków po tragedii wojny i trzęsienia ziemi, gdzie brak żywności, leków i schronienia. USAID rozmiękcza grunt, czyniąc go grząskim, na którym powstaną solidarne protesty. Potem stworzą opozycję gdzieś poza granicami – wylęgarnia polska pod ręką będzie z zaufanymi wychowankami spod tej samej pasiastej flagi z gwiazdkami i nominują lepszego z przewrotem.

Cierpliwie emisariuszka deklaruje walkę z korupcją, rządy prawa, budowanie lokalnych struktur celem wprowadzenia zmiany. Kopia Victorii Nuland. Przeklęta zasada: gdzie diabeł nie może tam babę pośle. Poradził sobie Orban z wyrzuceniem Sorosa, to mu przysłali babona w garniturze z urodą wiedźmy chrzestnej i brwiami wszystkich najsłuszniej urodzonych. Postawi młodym obiadek w knajpie, to chętnie wrócą na kolejny. Ciekawe czy zapowiedziane 20 milionów wystarczy do obalenia Orbana nazwane „zmianą reżimu”. Zużyty styl propagandy łącznie z selfie wśród roześmianego tłumu, przynajmniej dla nas nie powinien skusić Węgrów.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: pl.Wikipedia.org, USAID.gov
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dandi1981 23.02.2023 09:29

  .Wojna zastepcza nato?
  A nato ja wywolalo bo chcieli budowac bazy wojskowe na ukrainie.
  To czemu nato nie atakowalo Syrii gdy rosjanie tworzyli tam bazy wojskowe , systemy przeciwlotnicze czy w innych krajach podleglych rosji.
  Bo trzeba byc debilem zeby uzywac takiego argumentu jako uzasadnienia do wojny.
  Jak na bialorusi ludzie by obalili lukaszenke wybrali demokratyczny rzad w uczciwych wyborach i chcieli do nato i ue to tez by ich zatakowali i powiedzieli wina nato.
  A kto broni rosji wstapienia do nato i ue ?
  Ale rezim nie chce bo wybory by musialy byc uczciwe, interwencja ue w przepisy, koniec korupcji, zlodziejstwa, kumoterstwa temu wola bronic swojego rezimu gdzie prezdent jest ten sam od 30 lat wybierany w wolnych wyborach co jest kpina dla tych ludzi co glosuja, zapewniam was zeby nawet wiekszosc nie poszla do wyborow w rosji to putin i tak by je sfalszowal tak jak i lukaszenko , xiping a Kim Jong un nie ma takich problemow bo odrazu ma sie za dyktatora i nie ma wyborow.
  Ten to chociaz szacun nie udaje demokracji przy jej braku.
  A reszta udawane demokracje, samsiadow nie przekonaja dobrobytem ekonomicznym bo sami go nie maja mimo ze siedza na gorze zlota tylko interwencja militarna lub grozba atomowa.

 2. Stanlley 23.02.2023 10:09

  @Dandi – nie psuj ludziom w głowach bo nic nie wiesz. Ja byłem, widziałem i rozmawiałem z ludźmi – oczywiście wprost ich nie pytałem bo tylko głupiec by tak zrobił, pozwalałem im samym niech powiedzą mi między wierszami. Piszesz naiwnie o biedzie i że baćko na górze złota siedzi – to sobie zobacz jaka jest tam bieda i porównaj z jakimiś wschodnimi przygranicznymi wiochami, największe jakie odwiedziliśmy to Brześć – taki polski Bydgoszcz. Specjalnie odwiedzaliśmy biedniejsze rejony – bo nie sztuka jest zajechać do Mińska i pokazać przepych i twierdzić że cały kraj taki jest – ja mówię jak jest i pokazuję jak jest bez cukierkowania i manipulacji : https://wolnemedia.net/bialorus-relacja-z-podrozy-prawda-jest-szokujaca/

  teraz nam zamykają granicę z Białorusią by obywatele się nie dowiedzili w jakie bagno nas wprowadzili i prowadzą… a ta zła Białoruś pomagała rolnikom, polskim rolnikom omijać embargo rosyjskie – produkty trafiały na Białoruś gdzie dostawały stempelek i były już białoruskie – kaska wpadała dla Polaków… no taka to zła ta Białoruś

 3. andi170 23.02.2023 17:31

  No proszę wyłazi z zełemńskiego gen faszysty ale oni tak mają.

 4. replikant3d 23.02.2023 20:15

  Typowe dla Ukrów….jak zawsze…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.