Zmiana czasu na wokandzie rządu islandzkiego

Opublikowano: 12.01.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2395

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez RÚV islandzkie instytucje rządowe analizują nowy dokument programowy, w którym opisano trzy możliwe strategie związane z sezonowymi zmianami czasu.

W przeciwieństwie do wielu innych europejskich narodów, Islandczycy nie muszą przestawiać swoich zegarków jesienią i na wiosnę. Ostatnie badania przeprowadzone w kraju wykazało, że przeciętny mieszkaniec wyspy przesypia zbyt małą liczbę godzin, co może przyczyniać się do powstawania problemów zdrowotnych. Aby temu przeciwdziałać, rozważa się trzy możliwe strategie.

W ramach pierwszej z nich planuje się wszczęcie kampanii edukacyjnej, która będzie miała za zadanie wyjaśnić osobom dorosłym znaczenia snu i zachęcić ich do wcześniejszego kładzenia się spać. Rozwiązanie to będzie prawdopodobnie miało szersze konsekwencje. Może na przykład spowodować szybsze zamykanie sklepów lub zmiany godzin imprez sportowych na wcześniejsze.

Druga strategia polega na cofaniu zegarków o godzinę jesienią i przestawianiu o godzinę do przodu na wiosnę. Wadą tego rozwiązania jest to, że w okresie jesiennym po południu wcześniej zapadałby zmrok.

Trzecia opcja zakłada otwieranie szkół, a nawet miejsc, w których prowadzi się zwykłą działalność gospodarczą w późniejszych godzinach porannych jesienią. Wiąże się to jednak z problemem braku zgodności godzin spędzanych w szkole przez dzieci i w pracy przez ich rodziców.

Pomysł wprowadzenia zmian czasu na Islandii od kilku lat stanowi przedmiot debaty publicznej. Dyskusja zyskała na intensywności zeszłej jesieni, kiedy to stwierdzono, że Islandia znajduje się w takiej strefie czasowej, która wiąże się z pewnymi problemami.

Jakie działania podejmie islandzki rząd, aby je rozwiązać, nadal pozostaje niewiadomą.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski (Grupa GMT)
Ilustracja: ThePixelman (CC0)
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. arthur 12.01.2019 13:14

    Co za debilne pomysły.
    Zdecydowali się x godzin na dobę przeznaczać na sen.
    Jednocześnie zdecydowali się y godzin przeznaczać na inne rzeczy.
    Jeżeli x wynika z decyzji o y , to co dają zmiany czasu? Nic.
    Wartość x będzie taka sama, tylko w innym przedziale godzinowym:)
    Oczywiście nie na wszystkie elementy zbioru y człowiek ma wpływ (choćby godziny pracy itp.), ale na część ma. I to są właśnie jego decyzje, które określają stosunek x do y.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.