Zmarł papież-emeryt Benedykt XVI

Opublikowano: 31.12.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 3251

Dzisiaj o godzinie 9:34 zmarł papież-emeryt Benedykt XVI. Informację ogłosił dyrektror biura prasowego Watykanu Matteo Bruni, zapowiadając dodatkowe szczegóły w najbliższym czasie.

Joseph Ratzinger zmarł dzisiaj, w sobotę, w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów pierwszej w setek lat Kościoła rezygnacji. Kulisy rezygnacji do dziś rodzą teorie spiskowe, o jej wymuszeniu, po której na głowę Kościoła katolickiego wybrano papieża Franciszka, uważanego przez coraz większą liczbę wiernych za antypapieża.

Papież urodził się 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn w Bawarii. Służył jako niemieckie dziecko w Hitlerjugend i trafił do służby pomocniczej obrony przeciwlotniczej. W listopadzie 1944 roku wcielono go do Wehrmachtu. Pod koniec II wojny światowej był internowany w amerykańskim obozie dla jeńców wojennych, z którego zwolniono go w lipcu 1945 roku, po czym razem ze swoim starszym bratem wstąpił do seminarium w Monachium. Święcenia kapłańskie obaj bracia otrzymali 29 czerwca 1951 roku.

19 kwietnia 2005 roku, podczas konklawe po śmierci papieża Jana Pawła II, modlił się, aby go nie wybrano. „Prosiłem Pana, by wybrał kogoś mocniejszego ode mnie, ale najwidoczniej nie wysłuchał mojej modlitwy” – wyznał kilka dni po wyborze. „Kiedy powoli wyniki głosowania pokazały, że gilotyna zbliżała się i ja byłem jej celem, poprosiłem Boga, aby oszczędził mi tego losu. Myślałem, że dzieło mego życia jest już zakończone i czekają mnie dni spokoju” – dodał.

Oczywiście, mógł się nie zgodzić, ale zaakceptował wynik głosowania. Prasa pisała wówczas, że ze względu na podeszły wiek, jest papieżem tymczasowym.

Po aferze Vatileaks w 2012 roku, kiedy wyciekły do mediów tajne dokumenty z otoczenia Benedykta XVI, 11 lutego 2013 roku nieoczekiwanie zrezygnował ze stanowiska biskupa Rzymu, co tłumaczył „utratą sił”. 17 dni później odleciał helikopterem z Watykanu do letniej rezydencji w Castel Gandolfo i ogłosił, że będzie żył „ukryty dla świata”. Wydarzenie stało się pożywką dla plotek i teorii spiskowych o szantażowaniu go przez kościelne „elity” i wywieraniu presji na abdykację pod groźbą zamachu. Dowodów na to nie ma, ale teorie te podsycają kontrowersyjne działania i słowa jego następcy — papieża Franciszka — uważane przez wiernych coraz częściej za herezje i bluźnierstwa.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 5 stycznia. Po raz pierwszy w dziejach Kościoła katolickiego, jeden papież pochowa drugiego.

Autorstwo: Maurycy Hawranek
Na podstawie: NCzas.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Rgga34 01.01.2023 00:19

  Ciekawy zbieg okoliczności i śmierć w sylwestra.

 2. MasaKalambura 01.01.2023 00:37

  To śmierć roku słonecznego i śmierć członka przywódcy kultu słonecznego – poprzez kalendarz najbliższego dawnym rytuałom przyrodniczym – przyporządkowanego księżycowi. Bo religia chrześcijańska jest lunarna dzięki pesah.

  Od dziś już w przywództwo kolejnej głowy KK nie będzie dyskutowane.

 3. Szwęda 01.01.2023 09:25

  Ten papież szybko zrezygnował bo być może zbyt szybko poznał mroczne tajemnice tego państewka i tej międzynarodówki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.