Ziemskie pole magnetyczne szybko słabnie

Opublikowano: 21.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 923

Europejska Agencja Kosmiczna – ESA, poinformowała właśnie, że są pierwsze kompletne zestawy danych z roju trzech satelitów Swarm, które miały za zadanie zbadanie ziemskiego pola magnetycznego. Pomiary wykazały, że pole magnetyczne słabnie, a bieguny magnetyczne są w trakcie zamiany.

To znany fakt naukowy, że pole magnetyczne naszej planety może zmienić biegunowość. Takie przebiegunowania zdarzają się cyklicznie. Ostatnia znacząca zmiana biegunów magnetycznych Ziemi, tzw. przebiegunowanie Brunhesa-Matuyamy wystąpiła mniej więcej 780 tysięcy lat temu.

Pole magnetyczne chroni naszą atmosferę od negatywnego wpływu wiatru słonecznego, czyli strumienia cząstek stale emitowanego ze Słońca. Bez niego życie na Ziemi nie mogłoby istnieć. Pole magnetyczne Ziemi wysyła wysokoenergetyczne cząstki wzdłuż linii pola magnetycznego, co tworzy rodzaj ochronnego kokonu planety. Gdy pole słabnie zmniejsza się też ta ochrona i stąd pojawianie się anomalii takich jak SAA na południowym Atlantyku.

Problem polega na tym, że w ciągu ostatnich 100 lat, pole magnetyczne Ziemi osłabło o około 5%. Obserwacje dokonane przez trzy europejskie satelity Alpha, Bravo i Charlie pokazują, że osłabienie pola magnetycznego postępuje w bardzo szybkim tempie. Szczególnie zauważalne jest to na półkuli zachodniej, czyli części kuli ziemskiej położonej między południkami 0° a 180°.

Nie ma zgody środowiska naukowego, co do tego ile może trwać przebiegunowanie. Dowody geologiczne wskazują na to, że pełne przebiegunowanie może trwać od 1000 do 10 tysięcy lat. W tym okresie można się spodziewać kolejnego wymierania gatunków ze względu na zwiększenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne i kosmiczne. Północny biegun magnetyczny, znajduje się obecnie w arktycznej Kanadzie i przesuwa się w kierunku Syberii, przy średniej prędkości 90 m dziennie.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. INVESTOR 24.06.2014 22:12

    Na geograficznej północy znajduje się Południowy biegun magnetyczny!!!
    Artykuł identycznej treści również był na interii.pl Artykuł nic nie wspomina o ilu procentowej zmianie mówimy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.