Zgoda na małżeństwa jednopłciowe w Słowenii

Opublikowano: 05.03.2015 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 288

Słoweńskie pary LGBT będą mogły zawierać związki małżeńskie. Wczoraj parlament przyjął ustawę nadającą im prawa przysługujące dotąd tylko parom heteroseksualnym.

Autorami projektu nowelizacji byli deputowani opozycyjnej partii Zjednoczona Lewica. Pomysł zyskał jednak aprobatę innych ugrupowań lewicowych i liberalnych. Małżeństwo będzie teraz definiowane jako związek dwóch osób. Usunięte zostaną zapisy o płci osób mogących zawierać związek. Pary jednopłciowe zyskają również prawo do adopcji dzieci. Po zakończeniu głosowania przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy nie ukrywali entuzjazmu: „Znosząc systematyczną dyskryminację par homoseksualnych Słowenia robi krok w kierunku prawdziwie tolerancyjnego i inkluzywnego społeczeństwa” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez partię. Minister ds. rodziny Anja Kopacz Mrak zauważyła, że na wprowadzonych zmianach skorzysta dyskryminowana dotąd część społeczeństwa, a nikt nie zostanie poszkodowany.

Przeciwko nowelizacji głosowali posłowie konserwatywnej prawicy, którzy wraz z przedstawicielami kościoła katolickiego zapowiadają zorganizowanie masowych protestów przeciwko zmianom. Ich zdaniem godzą one w „naturalny porządek społeczny”. Zapowiedzieli również, że rozpoczną akcje zbierania podpisów na rzecz przeprowadzenia referendum w sprawie skasowania nowej ustawy. Podobny plebiscyt odbył się w Słowenii w 2012 roku. Wówczas obywatele zagłosowali przeciwko zrównaniu praw par jednopłciowych i heteroseksualnych. Od tego czasu zmieniło się jednak prawo. W 2013 roku weszły w życie zapisy wyłączające możliwość zorganizowania referendum w sprawach dotyczących praw człowieka.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
argos1
Użytkownik
argos1

Cytuję:
“Od tego czasu zmieniło się jednak prawo. W 2013 roku weszły w życie zapisy wyłączające możliwość zorganizowania referendum w sprawach dotyczących praw człowieka.”

Bez komentarza.