Zidentyfikowano mechanizm pomagający pozbyć się strachu

Opublikowano: 02.01.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2208

Brak określonego receptora serotoniny (neuroprzekaźnika, który odgrywa kluczową rolę w regulacji nastroju) może zmniejszyć wcześniej nabyte reakcje lękowe. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Translational Psychiatry”.

Podczas eksperymentu eksperci stwierdzili, że myszy pozbawione tego receptora znacznie łatwiej odzwyczajają się od strachu niż dzikie. Autorzy badania uważają, że odkrycia pomogą opracować skuteczniejsze metody leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Terapia tej choroby często nie jest wystarczająco skuteczna, ponieważ pacjenci nie mogą pozbyć się zinternalizowanych reakcji lękowych. Blokowanie receptorów serotoniny to tylko jeden z elementów, który umożliwi zmianę terapii PTSD.

Wcześniej naukowcy z University of Queensland znaleźli klucz do radzenia sobie ze strachem w „śmieciowym” DNA, które nie koduje białek. Naukowcy przez długi czas nie rozumieli, jaką rolę pełni w funkcjonowaniu organizmu. W nowym badaniu zespół ekspertów zsekwencjonował 433 długie, niekodujące RNA z niedostatecznie zbadanych regionów ludzkiego genomu.

Zidentyfikowali nowy gen, który nazwali ADRAM. Analiza wykazała, że ​​gen nie tylko działa jak rusztowanie dla cząsteczek wewnątrz komórki, ale także pomaga pamięci pozbyć się traumatycznych wspomnień. Według naukowców badanie utorowało drogę do opracowania nowych metod leczenia zaburzeń psychicznych.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.