Zginęło już 150 000 orangutanów z Borneo

Opublikowano: 17.02.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 857

W ciągu ostatnich 16 lat populacja orangutanów na Borneo zmniejszyła się o niemal 150 000 osobników. Tym samym wyspa straciła połowę populacji tych wielkich małp. Zwierzęta giną wskutek wylesiania, gdyż lasy Borneo wycinane są na potrzeby przemysłu papierniczego czy pod budowę kopalń. Jednym z najpoważniejszych problemów, któremu i my możemy zaradzić, jest wycinanie lasów tropikalnych pod uprawę palmy olejowej (olejowca gwinejskiego). Olej palmowy wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, przede wszystkim w cukierniczym. Jest powszechnie obecny w ciastkach czy batonach sprzedawanych w Polsce.

“Spadek zagęszczenia populacji jest najpoważniejszy tam, gdzie prowadzona jest wycinka lasów” – mówi Maria Voight z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka. Jednak, jak dodaje, “najbardziej martwiący jest fakt, że jeśli chodzi o bezwzględne liczby, to najwięcej orangutanów znikło tam, gdzie las nie jest wycinany. A to oznacza, że zwierzęta są celowo zabijane” – dodaje uczona.

Voight i jej zespół składający się z naukowców reprezentujących 38 instytucji z różnych krajów, prowadzili badnia terenowa na Bornego w latach 1999-2015. W badanym okresie obserwowali 36 555 gniazd orangutanów. Po ekstrapolacji uzyskanych wyników na całą wyspę obliczyli, że przez 16 lat na Bornego zginęło 148 500 orangutanów. Dane wskazują też, że jedynie 38 z 64 znanych metapopulacji tych zwierząt składa się z więcej niż 100 osobników. Taka liczba to dolna granica wielkości populacji konieczna do jej przetrwania.

Najwięcej orangutanów ginie w dziewiczych lasach, gdyż je głównie zamieszkują. Do największych strat dochodzi podczas wycinania takich lasów oraz gdy zwierzęta są celowo zabijane. Naukowcy oceniają, że w ciągu najbliższych 35 lat zginie kolejnych 45 000 orangutanów.

Uczeni mówią, że aby ocalić te niezwykłe zwierzęta konieczna jest współpraca z przemysłem oraz edukacja. Mieszkańcom Borneo należy uświadomić, by nie zabijali orangutanów, a innych trzeba informować, że kupując produkty (słodycze, kosmetyki i inne) zawierające olej palmowy płacą firmom wycinającym lasy deszczowe i zabijającym orangutany.

“Orangutany są elastyczne, mogą do pewnego stopnia poradzić sobie w środowisku składającym się z lasów, plantacji i pozostałości po wyciętych lasach. Nie poradzą sobie, gdy są zabijane. Musimy więc chronić lasy i zapobiegać zabijaniu orangutanów. Konieczne są działania edukacyjne, policyjne oraz badania, które dadzą nam odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie zabijają orangutany” – stwierdza Serge Wich z Liverpool John Moores University.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 17.02.2018 12:25

    Szkoda małpek 🙁 A swoją drogą to ciekawe ilu jest na świecie zabijanych ludzi przez stosowanie w przemyśle spożywczym oleju palmowego? Miliony?…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.