Na Borneo rybacy łowią ryby prymitywnymi bombami

Opublikowano: 04.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 546

Rybacy bombardują jedną z najcenniejszych raf koralowych na naszej planecie, ponieważ rozpaczliwie szukają pożywienia.

Wody morskie u wybrzeży Sabah w malezyjskim Borneo znane są z bogatych raf koralowych i różnorodnych gatunków ryb rafowych. To jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Rafa jest domem dla 600 gatunków koralowców i setek gatunków ryb.

Większość nadmorskich społeczności na wyspie żyje z morza. Mężczyźni łowią ryby, aby wyżywić swoje rodziny. Usiłując konkurować z trawlerami przemysłowymi, ludzie używają bomb dynamitowych do zabijania lub ogłuszania ryb. Metoda ta zyskała popularność wśród drobnych rybaków.

Z pewną ilością azotanu potasu w postaci nawozu, benzyny, butelki po piwie i fosforu z zapałek tworzy się prymitywne boby. Ładunki produkowane w domowych warunkach rzucane są na rafę w celu ogłuszania ryb. Uszkodzone ryby pływają pęcherzami do góry na powierzchni, gdzie łatwo je zebrać.

Bomby są tanie i skuteczne. Koszt stworzenia jednej wynosi około 5,50 dolarów australijskich. Jedna eksplozja zapewnia wystarczającą ilość ryb, aby wyżywić jedną rodzinę przez kilka tygodni, ale te wybuchy niszczą rafy koralowe. Jedna butelka po piwie wysadza krater o średnicy od dwóch do trzech metrów, podczas gdy towarzysząca mu fala uderzeniowa i gruz duszą otaczające korale, zapobiegając ich regeneracji. Czasem pociski wybuchają przedwcześnie, okaleczając, a nawet zabijając rybaków.

„Wiemy, że bombardowanie ryb może być zabójcze, ale co możemy zrobić?” – tłumaczy jeden z rybaków. „To nasze źródło utrzymania od lat”.

Tom Gibson, biolog morski pracujący w Borneo’s Tropical Research and Conservation Centre, twierdzi, że region może rywalizować z jedną z największych atrakcji turystycznych Australii.

„Przed dzikim poławianiem ryb rafa byłaby porównywalna do Wielkiej Rafy Koralowej, a może była nawet piękniejsza”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.