Liczba wyświetleń: 789
Jak wynika z raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019” przygotowanego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, stres w pracy dotyczy aż 85 proc. polskich pracowników.
Jak donosi Pulshr.pl, wśród pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych 29 proc. odczuwa stres w miejscu pracy od czasu do czasu, 42. proc. często, a 14 proc. praktycznie cały czas. W sumie to uczucie nie jest obce aż 85 proc. z nas. Bardzo rzadko stres towarzyszy 13 proc. polskich pracowników, a zaledwie 3 proc. stwierdziło, że ich praca nie jest stresująca.
Presja czasu i goniące terminy (39 proc.) oraz nadmiar obowiązków i „przeładowanie” pracą (37 proc.) to dwie najczęściej podawane przyczyny stresowania się w pracy.
Z raportu wynika, że stres w pracy jest na tyle uciążliwym czynnikiem, że aż 87 proc. badanych przyznało, że jeśli miałoby wybór, zdecydowałoby się na pracę w miejscu oferującym niższą płacę, ale lepsze warunki psychospołeczne. 53 proc. osób przyznało, że w ich miejscu pracy pracownicy zwalniają się z powodu warunków pracy, takich jak np. stres, a także presja czy godziny pracy.
Niewystarczające wynagrodzenie za wykonywaną pracę było przyczyną stresu dla 31 proc. badanych, odpowiedzialność zawodowa, obawa przed wyrządzeniem szkody, straty, krzywdy dla 30 proc. Najrzadziej wskazywano na lęk przed utratą pracy i niepewność zatrudnienia (21 proc.) oraz relacje i interakcje z przełożonym czy innymi pracownikami (18 proc.).
Zdjęcie: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl
błąd badawczy może polegać na tym, że 42% odczuwa stres, czasem często a czasem cały czas. wniosek że dotyczy to 85% jest błędny