Sąd orzekł, że zawieszenie Parlamentu było nielegalne

Opublikowano: 12.09.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 210

Pięciotygodniowe zawieszenie obrad Parlamentu przez Borisa Johnsona zostało uznane za niezgodne z prawem przez Najwyższy Sąd Apelacyjny w Szkocji. Trzyosobowy skład sędziowski orzekł, że decyzja rządu jest nieważna. Posłowie wzywają do natychmiastowego wznowienia obrad.

https://www.youtube.com/watch?v=doBQrLTC1sE

Sędziowie Court of Session w Edynburgu stwierdzili jednogłośnie, że prorogacja jest niekonstytucyjna, ponieważ dokumenty dostarczone przez sam rząd wykazały, że jej „prawdziwym celem było stłumienie kontroli Parlamentu” nad działaniami gabinetu.

W pisemnym orzeczeniu sędziowie zwracają uwagę na fakt, że wniosek premiera skierowany do Królowej z prośbą o zamknięcie parlamentu do 14 października, „był motywowany niewłaściwym celem utrudniania pracy Parlamentu i że jest on niezgodny z prawem”.

Sąd przyznał też, że tego typu wnioski rządu zwykle nie podlegają kontroli sądowej, ale w tym przypadku doszło do „utrudniania kontroli parlamentarnej nad władzą wykonawczą, która jest jednym z filerów konstytucji”.

Jedna z 78 deputowanych, którzy wnieśli sprawę do szkockiego sądu, Joanna Cherry, wezwała do natychmiastowego wznowienia obrad. Parlament został zawieszony we wtorek we wczesnych godzinach rannych, po dwóch burzliwych głosowaniach w sprawie przedwczesnych wyborów i ustawy blokującej twardy Brexit.

„Czujemy się całkowicie usprawiedliwieni. Jestem przekonany, że Sąd Najwyższy utrzyma tę decyzję. To był spisek Borisa Johnsona i Jacoba Rees-Mogga i innych członków gabinetu, mający na celu uniemożliwienie nam reprezentowania poglądów naszych wyborców, oraz uciszenie nas w czasie gdy prowadzą nas do Brexitu bez umowy”, przyznała Cherry.

Autorstwo: SDG
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polantek
Użytkownik
polantek

Prawo w Szkocji różni się od prawa Anglii i Walii stąd też pozew został wniesiony tamże, bowiem wniesienie go w Londynie skutkowac by mogło , w przypadku uznania winy Borysa koniecznoscią jego natychmiastowego uwięzienia ha ha ha…