Sąd orzekł, że zawieszenie Parlamentu było nielegalne

Pięciotygodniowe zawieszenie obrad Parlamentu przez Borisa Johnsona zostało uznane za niezgodne z prawem przez Najwyższy Sąd Apelacyjny w Szkocji. Trzyosobowy skład sędziowski orzekł, że decyzja rządu jest nieważna. Posłowie wzywają do natychmiastowego wznowienia obrad.

https://www.youtube.com/watch?v=doBQrLTC1sE

Sędziowie Court of Session w Edynburgu stwierdzili jednogłośnie, że prorogacja jest niekonstytucyjna, ponieważ dokumenty dostarczone przez sam rząd wykazały, że jej „prawdziwym celem było stłumienie kontroli Parlamentu” nad działaniami gabinetu.

W pisemnym orzeczeniu sędziowie zwracają uwagę na fakt, że wniosek premiera skierowany do Królowej z prośbą o zamknięcie parlamentu do 14 października, „był motywowany niewłaściwym celem utrudniania pracy Parlamentu i że jest on niezgodny z prawem”.

Sąd przyznał też, że tego typu wnioski rządu zwykle nie podlegają kontroli sądowej, ale w tym przypadku doszło do „utrudniania kontroli parlamentarnej nad władzą wykonawczą, która jest jednym z filerów konstytucji”.

Jedna z 78 deputowanych, którzy wnieśli sprawę do szkockiego sądu, Joanna Cherry, wezwała do natychmiastowego wznowienia obrad. Parlament został zawieszony we wtorek we wczesnych godzinach rannych, po dwóch burzliwych głosowaniach w sprawie przedwczesnych wyborów i ustawy blokującej twardy Brexit.

„Czujemy się całkowicie usprawiedliwieni. Jestem przekonany, że Sąd Najwyższy utrzyma tę decyzję. To był spisek Borisa Johnsona i Jacoba Rees-Mogga i innych członków gabinetu, mający na celu uniemożliwienie nam reprezentowania poglądów naszych wyborców, oraz uciszenie nas w czasie gdy prowadzą nas do Brexitu bez umowy”, przyznała Cherry.

Autorstwo: SDG
Źródło: Cooltura24.co.uk