Zatrudnienie w handlu będzie dynamicznie się zmniejszać

Opublikowano: 20.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1648

Urszula Kłosiewicz-Górecka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówi w rozmowie z portalem PulsHR.pl, że w związku z automatyzacją w sklepach cały czas będzie zmniejszał się popyt na kasjerów. Tym samym zmieni się także cały sektor handlu, który będzie potrzebował głównie osób zajmujących się logistyką i przygotowywaniem produktów do sprzedaży.

Analityk z zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym zauważa już w tej chwili dynamiczny rozwój sklepów samoobsługowych. Są one coraz częściej obecne nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Na razie jest to jednak tylko początek, czyli czas przeznaczony głównie na testowanie nowych technologii i kreowanie wizerunków wykorzystujących je firm.

W związku z powyższym zautomatyzowane placówki handlowe będą obecne wpierw w często uczęszczanych miejscach. Kłosiewicz-Górecka wymienia tutaj między innymi lotniska, dworce czy centra miast. Właśnie takie lokalizacje wykorzystywać będą firmy doświadczone w oferowaniu całodobowych usług.

Sukces sklepów samoobsługowych będzie zależał właśnie od oceny klientów. Będą oni musieli otrzymać odpowiednie rozwiązania, które zadowolą go w całym procesie kupna produktów. Ponadto zależeć będzie on od kosztów uruchomienia takiej placówki oraz jej późniejszego utrzymania.

Ekspert nie ukrywa w rozmowie z PulsHR.pl, że nowe rozwiązania technologiczne będą powodowały redukcję zatrudnienia wśród kasjerów. Nie chodzi jednak tylko o sklepy samoobsługowe, lecz ogólne zmiany w branży handlowej w postaci cyfryzacji i automatyzacji. Doprowadzą one do przesunięcia pracowników głównie do logistyki i przygotowania produktów.

Na podstawie: Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl

7

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.