Zaostrzenie kar za błędy lekarskie to nieprawda

Opublikowano: 24.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1518

„Nie wzrosną kary ani za nielegalną aborcję, ani za znieważenie prezydenta, ani za błędy lekarskie. Doniesienia na ten temat to fake newsy, które były już przez Ministerstwo Sprawiedliwości dementowane” – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł 23 czerwca br. na spotkaniu z przedstawicielami samorządu lekarskiego.

„Lęk dotyczy tego, że trzeba będzie iść do więzienia za nieumyślny błąd i sąd orzeknie zakaz wykonywania zawodu” – mówił lekarz Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

„Nie ma najmniejszych podstaw do takich obaw, sytuacja prawna lekarzy, pielęgniarek, i innych pracowników medycznych nie ulegnie zmianie” – zapewnił Marcin Warchoł.

Wiceminister wyjaśnił, że wbrew nieprawdziwym doniesieniom, nowe regulacje zawarte w uchwalonej przez Sejm i podpisanej przez Prezydenta RP Tarczy antykryzysowej 4.0, nie zmieniają zasad odpowiedzialności karnej za jakiekolwiek przestępstwa. Dotyczy to również błędów lekarskich, czyli np. nieumyślnego spowodowania śmierci lub nieumyślnego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kary za te czyny nie zmieniły się od 23 lat i tak pozostanie.

Całkowicie nieprawdziwe jest twierdzenie, że za błędy lekarskie będzie można orzec wyłącznie karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd będzie mógł, jak do tej pory, zawieszać wykonanie kary pozbawienia wolności, albo – jeśli oceni, że są ku temu podstawy – zamiennie stosować grzywnę lub karę ograniczenia wolności, warunkowo umorzyć postępowanie lub zawiesić karę. Nie będzie też żadnych zmian w zakresie podstaw do orzekania zakazu wykonywania zawodu, i to nie tylko w odniesieniu do lekarzy i osób wykonujących inne zawody medyczne, ale również wobec osób wykonujących jakikolwiek inny zawód.

Tarcza 4.0 jedynie doprecyzowuje przesłanki wymierzenia przez sąd grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności. Swoistym prezentem dla przestępców była nowelizacja Kodeksu karnego dokonana w 2015 roku, obejmująca wprowadzenie art. 37a k.k. w formule pozwalającej bez jakichkolwiek kryteriów wymierzyć tak łagodne kary, jak grzywna w wysokości 100 zł albo jeden miesiąc ograniczenia wolności za tak poważne przestępstwa, jak pobicie z użyciem noża albo kija bejsbolowego, udział w zbrojnym gangu lub grupie terrorystycznej, czy doprowadzenie ofiary do ciężkiego kalectwa w wyniku pobicia.

Możliwość rażąco łagodnego potraktowania sprawcy przestępstwa w oparciu o dotychczasowe brzmienie art. 37a k.k. dotyczy również tak dotkliwej w czasie pandemii koronawirusa przestępczości, uderzającej pośrednio również w osoby wykonujące zawody medyczne, jak oszustwa związane z wyłudzaniem pieniędzy w związku z rzekomo skutecznymi terapiami choroby COVID-19 albo sprzedażą fałszywych lekarstw i testów przeciwko tej chorobie.

Nowelizacja nie pozbawia ani nie ogranicza sądu w możliwości wymierzenia kary wolnościowej za każdy czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 8 lat, a wyłącznie doprecyzowuje ten przepis. Wskazuje czytelne kryteria jego stosowania, nadal pozwalając na bardzo szerokie jego wykorzystanie.

Podczas spotkania podkreślono przychylność Ministerstwa Sprawiedliwości wobec środowiska medycznego, czego dowodem jest wprowadzenie już w pierwszej Tarczy antykryzysowej ochrony lekarzy i personelu medycznego przed hejtem.

Autorstwo: Ministerstwo Sprawiedliwości
Źródło: CentrumPrasowe.PAP.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

 1. ZIWK 24.06.2020 22:50

  Nie od dzisiaj wiadomo, że minister “sprawiedliwości” (pseudo-prokurator) Zero nienawidzi lekarzy.
  https://oko.press/ziobro-poluje-na-lekarzy-wladza-stawia-nas-w-szeregu-z-pedofilami-handlarzami-narkotykow/
  Źródłem jego obsesji jest śmierć ojca w szpitalu. Lekarze i cały personel obecny w tym czasie w szpitalu był wielokrotnie przesłuchiwany na okoliczność. Oczywiście lekarze, którzy mieli pecha zajmować się ojcem Zbigniewa Ź. zostali oskarżeni i stawali przed sądem. Wszystkie procesy zakończyły się WIELOKROTNYM uniewinnieniem, ale minister Zero nie ustawał w wysiłkach i każde uniewinnienie było podstawą do kolejnej apelacji, kasacji, skargi nadzwyczajnej itd…
  Jeśli ktoś nie wierzy w zaangażowanie całego aparatu państwa w prywatną dintojrę małego człowieczka to tu ma kwiatki:
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zbigniew-ziobro-walczy-z-lekarzami/x3vp24b
  Ta wojna trwa już 15 lat i ofiarami w niej są wybitni lekarze, którzy zamiast leczyć muszą latami udowadniać, że nie są wielbłądami, muszą być gotowi w każdej chwili na znalezienie się w areszcie wydobywczym (posiedzą 2 lata to się pewnie przyznają).
  Zmiana zasad prawa karnego, aby najpierw rozpatrywać karę pozbawienia wolności, potem EWENTUALNIE rozpatrywać kary w zawieszeniu, grzywny itp… zmienia Polskę w mieszankę GUŁ-agu z Koreą Północną.

  Przy takim nastawieniu nie dziwi stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej, aby nie próbować ratować pacjentów niestandardowym leczeniem, tylko wszystko robić zgodnie z podręcznikami z roku 1956…
  https://nil.org.pl/aktualnosci/4908-zmiana-art-37a-kk-wejscie-w-zycie-i-mozliwe-konsekwencje-dla-srodowiska-lekarskiego
  To jest walka o życie całego narodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.