Zanurz się w morzu i historii

Opublikowano: 03.07.2014 | Kategorie: Publicystyka, Turystyka i podróże

Liczba wyświetleń: 648

Turystyka w Rosji kojarzy się przede wszystkim z zabytkami i zimnem, z wycieczkami do Moskwy, Petersburga, miast Złotego Pierścienia, z Koleją Transsyberyjską, jeziorem Bajkał – w każdym razie na pewno nie z wypoczynkiem nad morzem. Niewielu obcokrajowców zastanawia się nad odwiedzeniem Rosji w kontekście wakacji na plaży. Tymczasem większość Rosjan chętnie spędza wakacje i urlopy na rosyjskich plażach nad Morzem Czarnym, Azowskim, Bałtyckim, Kaspijskim, a nawet nad Pacyfikiem. Niewątpliwą zaletą rosyjskich kurortów jest możliwość zanurzenia się w historii, a niewysoki niekiedy standard infrastruktury z nadwyżką rekompensują uroki niezwykle bogatej przyrody.

WYBRZEŻE CZARNOMORSKIE

Wybrzeże Czarnomorskie Rosji to wąski pas lądu między Morzem Czarnym a grzbietami Wielkiego Kaukazu. Imponuje już samo położenie geograficzne: kąpiele i wanny słoneczne dopełniają fascynujące widoki na pasmo górskie. Na 400-kilometrowym odcinku Wybrzeża Czarnomorskiego wyróżniamy kilka rodzajów plaż: miękkie piaszczyste, kamieniste, żwirowe.

Za najpopularniejsze kurorty uważane są miasta: Soczi, Anapa, Tuapse i Gelendżyk.

Jeśli Soczi, które zasłynęło na cały świat dzięki Olimpiadzie, nie trzeba nikomu przedstawiać, to pozostałe, również zasługujące na uwagę kurorty, są mało znane poza granicami Rosji. Głos Rosji postanowił wypełnić tę lukę.

ANAPA

Miasto to cieszy się opinią doskonałego kurortu balneologicznego, specjalizującego się w leczeniu schorzeń tarczycy, układu oddechowego i żołądka. Anapa jest jedynym miejscem w Rosji, mającym tak dużą ilość leczniczego błota. Jest to również idealny wariant na wypoczynek z dziećmi, uwzględniający najrozmaitsze rozrywki: delfinaria, oceanaria, zoo, parki wodne oraz muzea.

Osoby, interesujące się historią, na pewną ucieszą się z możliwości pogłębienia swojej wiedzy. Anapa jest bowiem legendarnym pomnikiem starożytności, wpisanym na listę miast zabytkowych FR. Archeologiczne badania pokazały, że pierwsi ludzie w okolicach współczesnej Anapy pojawili się 12 tys. lat temu. W granicach miasta znaleziono artefakty, pochodzące z epoki kamiennej i brązowej. W pierwszym tysiącleciu terytorium współczesnej Anapy upodobały sobie plemiona Syndów, które założyły tutaj miasto-państwo Syndykę. Później Syndykę zajęła Genua, następnie Imperium Osmańskie, które zbudowało twierdzę Anapa. Na początku XIX wieku przeszła ona pod władanie rosyjskich carów. Pod koniec XIX wieku na rozkaz Mikołaja I zaczęto budować tu uzdrowiska. Niestety podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej miasto zostało dosłownie zrównane z ziemią, ale w połowie lat 1950. niczym Feniks odrodziło się z popiołów.

Bliżej z historią miasta można zapoznać się w Gorgippii, jedynym w Rosji archeologicznym muzeum rezerwacie pod gołym niebem.

TUAPSE

Nazwa miasta, która w języku adygejskim oznacza „dwie rzeki”, odzwierciedla specyfikę jego położenia geograficznego. Miasteczko kuracyjne znajduje się u stóp Kaukazu, między rzekami Paukpse i Tuapse. Przyroda w tych okolicach jest niezwykle różnorodna: piękne subtropikalne rośliny, górskie szczyty, wodospady oraz podwodny świat, pełny krabów i ryb.

Historia miasta pamięta zarówno krzewiących chrześcijaństwo Bizantyjczyków, jak i Tatarów, którzy w XIV wieku doszczętnie zniszczyli osadę, a także Turków, dzięki którym plemiona górskie przyjęły islam. W 1829 roku Wybrzeże Czarnomorskie przeszło do Rosji. W samym mieście i jego okolicach znajduje się niemało zabytków, takich jak dolmeny (kamienne grobowce), muzea oraz pionowa gładka Skała Kisielowa, będąca częścią chronionego rezerwatu leśnego Kadosz.

GELENDŻYK

„Wspaniały facet zabrał mnie do Gelendżyka” („Замечательный мужик меня вывез в Геленджик”) – śpiewa Siergiej Sznurow z grupy „Leningrad”. Dlaczego wybrał to właśnie miasto? Pewnie dlatego, że Gelendżyk jest jednym z najpopularniejszych kurortów w Kraju Krasnodarskim z najlepiej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

W pobliżu miasta do tej pory zachowały się ślady osad, pochodzących z epoki kamiennej. Tymczasem historia współczesnego Gelendżyka rozpoczęła się zaledwie 150 lat temu po tym, jak czarnomorskie tereny weszły w skład Rosji. W 1831 roku na tym miejscu została założona Twierdza Gelendżyk. Miasto proponuje przede wszystkim liczne rozrywki wodne i nie tylko: parki wodne, safari park i park rozrywkowy „Olimp”, do których zawiezie turystów kolejna linowa.

MORZE AZOWSKIE

Na Morzu Azowskim infrastruktura jest mniej rozwinięta niż na Morzu Czarnym, za to region ten jest ceniony za prawie nietkniętą przyrodę i wyjątkowy klimat. Morze Azowskie jest bardzo płytkie, jego głębokość wynosi jedynie 4-6 metrów. Dzięki temu woda w nim nagrzewa się dość szybko, dlatego sezon kąpielowy rozpoczyna się w tym regionie już w maju. Z powodu osadu Morze Azowskie nie jest tak przezroczyste, jak Czarne, za to kąpiele mają wyraźne właściwości lecznicze.

Na Morzu Azowskim nie ma zbyt dużo miast i kurortów, dlatego na pewno ten region zainteresuje miłośników wypoczynku pod namiotami. Nawet w nielicznych miasteczkach i wioskach na wybrzeżu nie znajdziemy oznak typowego kurortowego życia.

Wiele podziemnych źródeł mineralnych w rejonie Morza Azowskiego nasyca morską wodę dużą ilością pożytecznych dla organizmu związków chemicznych. Aktywność słoneczna w tym rejonie jest umiarkowana: opalanie przynosi ciału więcej korzyści niż szkód. Poza tym, wybrzeże bogate jest w źródła błota leczniczego, a pachnące trawami powietrze – w jod i różne minerały.

Klimat Morza Azowskiego idealnie nadaje się na wypoczynek z małymi dzieci. W ciepłym i niegłębokim morzu dzieci mogą się kąpać bezpiecznie. Plaże są przeważnie łagodne i piaszczyste. Temperatura wody wynosi około 26 stopni, a średnia temperatura powietrza – od 25 do 30 stopni.

Morze Azowskie jest szczególnie atrakcyjne dla miłośników wędkarstwa, gdyż jest to jeden z najbogatszych w ryby regionów, gdzie występuje ponad 70 gatunków smakowitych ryb: taran, certa i inne.

JEJSK

Głównym miasteczkiem kurortowym na Morzu Azowskim jest Jejsk. Historia miasta, którego nazwa pochodzi od rzeki Jeja, liczy 160 lat i sięga okresu aktywnego zagospodarowywania Kubania przez Cesarstwo Rosyjskie. Oprócz miejskich zabytków i atrakcji, urozmaicić program kulturalny może wyjazd do miejscowości Dołżanska, usytuowanej na Mierzei Dołżańskiej. Piaszczysty wał oddziela Morze Azowskie od Zatoki Taganroskiej. Do dyspozycji wczasowiczów są piękne plaże, rozrywki wodne oraz Muzeum Kubańskich Kozaków, które przybliża byt i zwyczaje tego narodu.

JEZIORO CHAŃSKIE

Jezioro Chańskie to wyjątkowy rezerwat, położony na południu rejonu jejskiego. Jest to znany w całym kraju basen błotny, posiadający właściwości lecznicze i otoczony piękną przyrodą. Na terenie jeziora występuje unikatowa kolonia ptaków, stojących na krawędzi wyginięcia, które cudem zachowały się w tym malowniczym miejscu.

PÓŁWYSEP TAMAŃSKI

Na Półwysep Tamański wczasowiczów wabi nie tylko morze (Azowskie i Czarne), ale i piaszczyste plaże i czynne wulkany błotne. Jest to jedyne w Rosji miejsce, gdzie można znaleźć starożytne zabytki. Niegdyś rozwijało się tu miasto Hermonassa, wchodzące w skład Królestwa Bosporańskiego. Po pustoszącym najeździe Hunów miasto zostało doszczętnie zniszczone. Okres stosunkowej ciszy trwał do przełomu VIII i IX wieku, po czym na starożytnych ruinach zaczęły odradzać się miasta i wioski. Teren, na którym prowadzone są wykopaliska, jest dostępny dla odwiedzających. Hermonassa znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Niewątpliwą perłą jest muzeum etnograficzne pod gołym niebem „Atamań”, które dokładnie odtwarza specyfikę kultury i życia codziennego Kubańskich Kozaków. Na powierzchni 68 ha odbywają się festiwale żywej muzyki folklorystycznej, warsztaty rozmaitych rzemiosł oraz najróżniejsze wystawy.

Autor: Ksenia Kriwoszejewa
Zdjęcie: skhakirov
Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.