Zamknięcie kopalni w Turowie wywoła katastrofę ekologiczną

Opublikowano: 27.09.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1969

Wokół kopalni w Turowie toczy się coraz poważniejszy spór między Polską, Czechami i Komisją Europejską. W grę nie wchodzi już jednak tylko polityka i kary finansowe, ale także bardzo realne zagrożenie ekologiczne.

Eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którym przewodził prof. Marek Cała, postanowili oszacować jak duże zagrożenie dla środowiska, może stanowić natychmiastowe zaprzestanie pracy kopalni w Turowie.

Wyrobisko tej kopalni, trzeba odpowiednio przygotować pod kątem likwidacji. Wymaga to dużej ilości czasu. Jeśli zrobi się to zbyt szybko, konsekwencją będą katastrofalne i nieodwracalne skutki, w postaci znacznego pogorszenia warunków wodnych, które z kolei wywołają obniżenie wartości właściwości gruntów.

Doprowadzi to do pojawienia się ogromnych osuwisk na całym terenie wyrobiska i będącej ich skutkiem katastrofy ekologicznej. Nie będzie możliwe skuteczne odizolowanie popiołów z elektrowni od wód opadowych. Będzie to równoznaczne z pogorszeniem jakości wody w zbiorniku.

Natychmiastowe wykonanie nakazu strony czeskiej, uniemożliwi także ewentualne ponowne uruchomienie prac górniczych w tym miejscu. Skoro więc Unia Europejska tak bardzo dba o środowisko i klimat, to niech się zastanowi, czy jej działania wobec Polski na pewno są zbieżne z ideą dbania o ekologię.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 30.09.2021 20:09

    hitle rowcy chca nam spylac gaz z nord streamu w cenie x 2, stad napuscili pepikow na nasz wegiel zeby nas zmusic do tego:( qzwa to dzieciak sie pokapuje o co biega 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.