Zakaz palenia nie pomaga

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1571

Palenie z trzeciej ręki naraża nas na kontakt z nikotynowymi toksynami Problem biernego palenia znany jest od dawna i od wielu lat prowadzi się z nim walkę. Jednak pojawia się coraz więcej dowodów naukowych wskazujących na to, że palacze szkodzą niepalącym nie tylko wydychając w ich obecności dym, ale również przenosząc pozostałości dymu papierosowego na ubraniach, skórze i we włosach. Okazuje się, że nawet w pomieszczeniach, w których od wielu lat nie palono, znajduje się duża ilość papierosowych toksyn.

Naukowcy nie od dzisiaj wiedzą, że w toksyny przez długi czas utrzymują się w pomieszczeniach, w których zaprzestano palić. Jedno z badań wykazało na przykład, że 2 miesiące po opuszczeniu domu przez palaczy, wciąż są tam obecne szkodliwe substancje. Podczas innych badań toksyny wykryto w kasynie 6 miesięcy po wprowadzeniu tam zakazu palenia.

Jednak w większości tego typu badań naukowcy skupiają się na pomieszczeniach, w których niedawno zakazano palenia. Tym razem eksperymenty prowadzono w kinie w Moguncji, w którym zakaz palenia obowiązuje od 15 lat. Drew Gentner i jego zespół z Yayle University umieścili w jednym z przewodów wentylacyjnych kina spektrometr mas i monitorowali, jak zmienia się skład powietrza w różnych sytuacjach.

Naukowcy zauważyli, że gdy ludzie wchodzili do kina, w powietrzu gwałtownie rosła ilość 35 związków chemicznych z dymu tytoniowego, w tym benzenu i formaldehydu. Jako, że w kinie nikt nie palił, jedynym źródłem zanieczyszczenia mogły być ubrania, włosy i skóra ludzi, którzy wcześniej zetknęli się z dymem papierosowym.

Co więcej stwierdzono również, że gdy wyświetlane były filmy takie jak Resident Evil, przeznaczone dla starszej widowni, poziom zanieczyszczeń szkodliwymi związkami z dymu tytoniowego był nawet 2-krotnie wyższy, niż gdy wyświetlano filmy familijne. Podczas wyświetlania filmów dla starszej widowni widzowie byli narażeni na taki poziom toksyn, jak podczas biernego palenia od 1 do 10 papierosów.

Palacze i ludzie, którzy się z nimi zetknęli, przenoszą toksyczne substancje na ubraniach, skórze i włosach. Wnoszą je do pomieszczeń, substancje te osadzają się na powierzchniach i powoli odparowują. Zachodzi proces odgazowywania. To on jest odpowiedzialny np. za charakterystyczny zapach palaczy. „Nie czujesz chemikaliów przytwierdzonych do ubrania. Czujesz te, które z ubrania się unoszą” – wyjaśnia Peter DeCarlo, ekspert od zanieczyszczeń powietrza z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Wszystko to oznacza, że palacze narażają osoby niepalące na kontakt z toksynami nawet wówczas, gdy przy nich nie palą. Jednak w przeciwieństwie do biernego palenia, problem ten nie jest tak dobrze zbadany, nie wiadomo więc, na ile szkodliwy jest to kontakt. Uczeni przypuszczają, że problem „palenia z trzeciej ręki” może być szczególnie niebezpieczny w niewielkich słabo wentylowanych pomieszczeniach, jak wagony metra czy niewielkie pokoje w prywatnych domach.

Fakt, że w jakimś miejscu od dawna lub nigdy nie palono, nie oznacza, że jest ono wolne od zanieczyszczeń dymem tytoniowym. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest ograniczenie palenia.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. BlueBerryCaffe 05.03.2020 14:17

    Panie Mariuszu. Przepraszam ale… z całym szacunkiem dla Pana kwiecistej twórczości i artykułu bynajmniej nie popartego ani mikro-uncją jakiegokolwiek dowodu oraz z szacunkiem do 300 osób umierających na raka CODZIENNIE w Polsce, proponuję wykorzystać zapał aby stworzyć ten sam artykuł tyle że na przykład o wpływie chemii stosowanej w produkowanym na skalę przemysłową żarciu i wszystkimi “dobrociami” cywilizacji konsumpcji. Proponuje też artykuł o porównaniu domniemanej toksyczności nikotyny (która nota bene NIE jest rakotwórcza co w przeciwieństwie do Pana tez,.. zostało udowodnione lata temu) z toksycznością ekspozycji powietrza z otwartego okna mieszkania gdzieś koło ruchliwej trasy (czego w polsce nie brak) zalanej dieslami z fabryk diesel-Gate, tudzież w powietrza w ogródku kiedy to sąsiad Janusz rozpala piec zapasem PET z dwóch tygodni.
    Trzymajmy się poważnych problemów… dziękuję.

  2. GrzegorzKrulikowski 05.03.2020 20:00

    Panie Mariuszu, nie jestem naukowcem badającym kino, po 15 latach niepalenia, ale nie mogę się niezgodzić z BleBerryCafe. Pozatym czy nikt nie pomyślał, że ludzie mogli palić tuż przed wejściem na seans? Bo nie bardzo wiem jak mam rozumieć “nikt w kinie nie palił” znaczy w pomieszczeniu, czy uczestnicy nie palący?

  3. Flibusta 05.03.2020 21:15

    Tak. Od jakichś kilkunastu lat wszelkim chorobom winne są papierosy (dym tytoniowy hi…hi…) W ogóle dym jako taki. Przez co nawet ogniska nie wolno w Polsce palić trawy spalić a zwłaszcza w piecu palić nie wolno. Co to się dzieje na tym świecie???

  4. Radek 06.03.2020 04:22

    Nawet wędzonek chcą zakazać. Ciekawe kiedy nagonka na kadzidła w kościołach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.