Zakaz palenia nie pomaga

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 854

Palenie z trzeciej ręki naraża nas na kontakt z nikotynowymi toksynami Problem biernego palenia znany jest od dawna i od wielu lat prowadzi się z nim walkę. Jednak pojawia się coraz więcej dowodów naukowych wskazujących na to, że palacze szkodzą niepalącym nie tylko wydychając w ich obecności dym, ale również przenosząc pozostałości dymu papierosowego na ubraniach, skórze i we włosach. Okazuje się, że nawet w pomieszczeniach, w których od wielu lat nie palono, znajduje się duża ilość papierosowych toksyn.

Naukowcy nie od dzisiaj wiedzą, że w toksyny przez długi czas utrzymują się w pomieszczeniach, w których zaprzestano palić. Jedno z badań wykazało na przykład, że 2 miesiące po opuszczeniu domu przez palaczy, wciąż są tam obecne szkodliwe substancje. Podczas innych badań toksyny wykryto w kasynie 6 miesięcy po wprowadzeniu tam zakazu palenia.

Jednak w większości tego typu badań naukowcy skupiają się na pomieszczeniach, w których niedawno zakazano palenia. Tym razem eksperymenty prowadzono w kinie w Moguncji, w którym zakaz palenia obowiązuje od 15 lat. Drew Gentner i jego zespół z Yayle University umieścili w jednym z przewodów wentylacyjnych kina spektrometr mas i monitorowali, jak zmienia się skład powietrza w różnych sytuacjach.

Naukowcy zauważyli, że gdy ludzie wchodzili do kina, w powietrzu gwałtownie rosła ilość 35 związków chemicznych z dymu tytoniowego, w tym benzenu i formaldehydu. Jako, że w kinie nikt nie palił, jedynym źródłem zanieczyszczenia mogły być ubrania, włosy i skóra ludzi, którzy wcześniej zetknęli się z dymem papierosowym.

Co więcej stwierdzono również, że gdy wyświetlane były filmy takie jak Resident Evil, przeznaczone dla starszej widowni, poziom zanieczyszczeń szkodliwymi związkami z dymu tytoniowego był nawet 2-krotnie wyższy, niż gdy wyświetlano filmy familijne. Podczas wyświetlania filmów dla starszej widowni widzowie byli narażeni na taki poziom toksyn, jak podczas biernego palenia od 1 do 10 papierosów.

Palacze i ludzie, którzy się z nimi zetknęli, przenoszą toksyczne substancje na ubraniach, skórze i włosach. Wnoszą je do pomieszczeń, substancje te osadzają się na powierzchniach i powoli odparowują. Zachodzi proces odgazowywania. To on jest odpowiedzialny np. za charakterystyczny zapach palaczy. „Nie czujesz chemikaliów przytwierdzonych do ubrania. Czujesz te, które z ubrania się unoszą” – wyjaśnia Peter DeCarlo, ekspert od zanieczyszczeń powietrza z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Wszystko to oznacza, że palacze narażają osoby niepalące na kontakt z toksynami nawet wówczas, gdy przy nich nie palą. Jednak w przeciwieństwie do biernego palenia, problem ten nie jest tak dobrze zbadany, nie wiadomo więc, na ile szkodliwy jest to kontakt. Uczeni przypuszczają, że problem „palenia z trzeciej ręki” może być szczególnie niebezpieczny w niewielkich słabo wentylowanych pomieszczeniach, jak wagony metra czy niewielkie pokoje w prywatnych domach.

Fakt, że w jakimś miejscu od dawna lub nigdy nie palono, nie oznacza, że jest ono wolne od zanieczyszczeń dymem tytoniowym. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest ograniczenie palenia.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BlueBerryCaffe
Użytkownik
BlueBerryCaffe

Panie Mariuszu. Przepraszam ale… z całym szacunkiem dla Pana kwiecistej twórczości i artykułu bynajmniej nie popartego ani mikro-uncją jakiegokolwiek dowodu oraz z szacunkiem do 300 osób umierających na raka CODZIENNIE w Polsce, proponuję wykorzystać zapał aby stworzyć ten sam artykuł tyle że na przykład o wpływie chemii stosowanej w produkowanym na skalę przemysłową żarciu i wszystkimi “dobrociami” cywilizacji konsumpcji. Proponuje też artykuł o porównaniu domniemanej toksyczności nikotyny (która nota bene NIE jest rakotwórcza co w przeciwieństwie do Pana tez,.. zostało udowodnione lata temu) z toksycznością ekspozycji powietrza z otwartego okna mieszkania gdzieś koło ruchliwej trasy (czego w polsce nie brak) zalanej dieslami z fabryk diesel-Gate, tudzież w powietrza w ogródku kiedy to sąsiad Janusz rozpala piec zapasem PET z dwóch tygodni.
Trzymajmy się poważnych problemów… dziękuję.

GrzegorzKrulikowski
Użytkownik
GrzegorzKrulikowski

Panie Mariuszu, nie jestem naukowcem badającym kino, po 15 latach niepalenia, ale nie mogę się niezgodzić z BleBerryCafe. Pozatym czy nikt nie pomyślał, że ludzie mogli palić tuż przed wejściem na seans? Bo nie bardzo wiem jak mam rozumieć “nikt w kinie nie palił” znaczy w pomieszczeniu, czy uczestnicy nie palący?

Flibusta
Użytkownik
Flibusta

Tak. Od jakichś kilkunastu lat wszelkim chorobom winne są papierosy (dym tytoniowy hi…hi…) W ogóle dym jako taki. Przez co nawet ogniska nie wolno w Polsce palić trawy spalić a zwłaszcza w piecu palić nie wolno. Co to się dzieje na tym świecie???

Radek
Użytkownik
Radek

Nawet wędzonek chcą zakazać. Ciekawe kiedy nagonka na kadzidła w kościołach.