Zakaz handlu od soboty wieczór?

Opublikowano: 26.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4044

NSZZ „Solidarność” apeluje, by sklepy były zamknięte już w sobotę od godziny 22:00 do poniedziałku, do godz. 5:00. Oznacza to, że zakaz miałby zostać wydłużony z 24 do 31 godzin. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w wywiadzie dla Radia ZET potwierdziła, że już niebawem rozpoczną się prace nad nowelizacją.

Po raz pierwszy członek rządu potwierdził, że wydłużenie ograniczenia handlu jest poważnie brane pod uwagę. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, odniosła się do sprawy w rozmowie z Radiem Zet. “Myślę, że w listopadzie lub w grudniu możemy przystąpić do prac w parlamencie. Zmiany zaczęłyby obowiązywać w pierwszym kwartale przyszłego roku” – poinformowała polityczka.

Jaki jest cel „Solidarności”? Związkowcy napisali list do Elżbiety Rafalskiej w którym podkreślają, że wielu przedsiębiorców „uporczywie powierza pracę przed godziną 24:00 w dniu poprzedzającym niedzielę lub święto”. Zdaniem związkowców, żeby zmienić tę sytuację, konieczne jest rozpisanie nowych godzin, w których obowiązywałby zakaz handlu.
Kapitaliści wyrazili stanowczy sprzeciw. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji nie zgodziła się z diagnozą związku Piotra Dudy. Renata Juszkiewicz w rozmowie z next.gazeta.pl żaliła się, że postulaty „Solidarności” są dyskryminujące i ostatecznie uderzą w klientów sklepów. Co na to „Solidarność”? Związek wskazuje, że praca do północy nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Związkowcy napisali do Rafalskiej również dlatego, że ich zdaniem istnieje „pilna potrzeba sprecyzowania przepisów”. Chodzi o to, by „sieci handlowe nie mogły łamać idei ustawy” poprzez przekształcanie się w placówki pocztowe.

Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2018 r. w kolejnych miesiącach będą dwie niedziele handlowe, w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z pewnymi odstępstwami). W akcie prawnym przewidziano kary finansowe za złamanie zakazu handlu – od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. Przy uporczywym łamaniu prawa – możliwe będzie też zastosowanie kary ograniczenia wolności.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Murphy 26.10.2018 11:37

    A na zachodzie jakoś nie ma problemu z tym, by w każde niedziele były sklepy otwarte. Dodatkowo jeszcze np. w Holandii jest jeden dzień w tygodniu, że sklepy są otwarte dużo dłużej niż normalnie (do 21:00 zamiast 17-18’stej) tak by ludzie pracujący mogli też coś kupić/załatwić.

  2. jasoncruzoe 26.10.2018 13:33

    Murphy jesteś w błędzie ograniczenia handlu w niedziele są w Niemczech Austrii Francji Hiszpanii itd. w Holandii również ale zależy od regionu.

  3. sue 27.10.2018 10:30

    co tam eu, w usa sklepy wielkości Auchan czyli walmart otwarte są 24h na dobę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.