Zachodnia dieta przyśpiesza chorobę Alzheimera

Opublikowano: 02.07.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 535

Spożywanie tłustych i wysokokalorycznych potraw znacznie przyśpiesza rozwój choroby Alzheimera i zwiększa szansę zachorowania przez nosicieli niebezpiecznych mutacji w genach związanych z tą chorobą neurodegeneracyjną – pisze „Journal of Neuroscience”.

„Mutacja APOE4 jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka w rozwoju choroby Alzheimera, ale nie wszyscy jej nosiciele mogą stać się ofiarami tej choroby. Wskazuje to na to, że w jej rozwój są zaangażowane inne czynniki. Odkryliśmy, że otyłość wywołana przez zachodnią dietę sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera u nosicieli APOE4” – twierdzą Alexandra Moser i Christian Pike z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA).

Gen i białko APOE są jedną z najważniejszych molekuł w komórkach mózgu i innych częściach ciała związanych z metabolizmem i cholesterolem, a także innymi tłuszczami w organizmie. Mutacje w tym genie, jak wynika z najnowszych badań genetycznych, są związane z rozwojem choroby Alzheimera, miażdżycą tętnic i niektórymi innymi chorobami.

Na przykład, mutacja APOE4, występująca w genomie około 10-12% mieszkańców Ziemi, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera trzykrotnie. Obecność podobnych mutacji w dwóch kopiach APOE zwiększa szanse na zachorowanie dwunastokrotnie i sprawia, że jest ono niemal nieuniknione.

Moser i Pike próbowali zrozumieć, jak właściwie ten błąd w białku powoduje, że komórki w mózgu są bardziej podatne na gromadzenia białkowych „śmieci” i masową śmierć. Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy wyhodowali kilkadziesiąt myszy, u których własny gen APOE został zamieniony ludzką wersją. Połowa gryzoni była nosicielami „normalnej” kopii tego odcinka DNA, a pozostałe myszy – APOE4.

Obserwując te myszy w różnych warunkach, naukowcy próbowali zrozumieć, co powoduje rozwój choroby Alzheimera i jak można jej zapobiec. Na przykład, karmili myszy normalnym jedzeniem i odpowiednikiem tłustej oraz wysokokalorycznej diety, która jest charakterystyczna dla krajów rozwiniętych. Następnie szukali różnic w pracy i strukturze mózgu.

Z eksperymentów wynika, że powodem rozwoju choroby Alzheimera u nosicieli APOE4 jest nadwaga. W mózgu gryzoni, które karmiono wysokokalorycznym, tłustym pokarmem, cierpiących na nadwagę, znacznie szybciej pojawiały się uszkodzone molekuły niż w komórkach nerwowych ich krewnych z „normalnym” wariantem APOE.

Średnio ilość blaszek beta-amyloidu w ich hipokampie, centrum pamięci, i w innych częściach mózgu wynosiła około 1,2 – 1,5 razy więcej przy żywieniu zachodnią dietą niż w innych przypadkach. Nie było to charakterystyczne u gryzoni z „normalnym” APOE. Tłuste jedzenie i zbędne kilogramy w żaden sposób nie wpływały na prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera w tej grupie myszy.

Dlaczego tak się dzieje, biolodzy na razie nie wiedzą. Przypuszczają jednak, że zwiększona podatność nosicieli APOE4 na działanie tłustego jedzenia związana jest z tym, że ta wersja genu może nasilać stany zapalne związane z rozwojem otyłości i innymi problemami z metabolizmem. Odkrycie mechanizmu jego działania pomoże w ostatecznym zrozumieniu, dlaczego APOE4 jest jednym z podstawowych czynników ryzyka w rozwoju choroby Alzheimera.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. jendrysz 02.07.2017 16:28

    Wszystkim znajomym polecam oprócz odrobiny masełka olej konopny – jedyny który (dosłownie) odmładza mózg, ale niestety podtrzymuje nadwagę. Olej konopny jest rewelacyjny i miażdży (lekko posolony) inne oleje, jedynie nie wolno nim smażyć.
    I teraz zastanawia mnie ta nadwaga (chodzi o ilość i ciężar?), stany zapalne związane z rozwojem otyłości i zły metabolizmem to jedno, ale czy czasem nie chodzi bardziej o sam nadmiar tłuszczu w komórkach nerwowych lub w ich otoczeniu utrudniający prawidłowe działanie, bo wtedy i masełko trzeba by było odstawić?
    Skoro nie-zachodnia dieta ma być lepsza, to przy okazji mogli sprawdzić wpływ sporadycznych (naprawczych) głodówek, czy ciągłego niedoładowania tłuszczem, bo tą nadwagę (niewiele wnoszący wniosek) trudno wyeliminować, a spożycie tłuszczów można ograniczyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.